[2025.01.31] A może wypad na klenie?
Dodane przez Administrator dnia 01/02/2025 09:34:57
W Polsce klenie nie podlegają czasowej ochronie i można je łowić przez cały rok przestrzegając jedynie wymiaru ochronnego, który wynosi 25 centymetrów. Kleń trze się od kwietnia do czerwca. Samica składa wtedy od 20 000 do 100 000 ziaren ikry. Ikra przylepia się do roślin lub kamieni. W tym okresie samce pokryte są wysypką tarłową - białymi rogowatymi wypustkami. Po około tygodniu wykluwają się larwy o długości około 2 milimetrów. I właśnie wtedy, od kwietnia do czerwca, ja osobiście rezygnuję z polowania na te ryby.
W Polsce klenie możemy spotkać w rzekach i jeziorach przepływowych. Występują niemal we wszystkich odcinkach rzek. Od dużych rzek pstrągowych po ujście rzek nizinnych do morza. Rybę tę spotkać możemy w zbiornikach wodnych o średnim nurcie. Mała zawartość tlenu w wodzie nie stanowi dla niego problemu. Kleń często jednak wchodzi w górę rzek docierając do „krainy pstrąga”, gdzie osiedla się na odcinkach o słabszym prądzie lub w ujściach odnóg rzek.
Klenie żyją w niewielkich stadach. Chętnie przebywają w miejscach rzek, gdzie dno jest piaszczyste, żwirowate lub mulisto-piaszczyste. Można je spotkać kilka metrów powyżej przelewów wodnych i jazów piętrzących wodę oraz wszędzie tam, gdzie wartki nurt tworzy tzw. wsteczne prądy a także w pobliżu gałęzi, pali i innych wodnych przeszkód. Klenie są wszystkożerne. Oprócz drobnej fauny wodnej i ryb chętnie zjadają żaby, chrząszcze, algi, glony, dojrzałe owoce np. czereśnie, wiśnie, śliwki mirabelki oraz produkty zbożowe.
Klenie można łowić na wiele sposobów, co sprawia, że każdy może wybrać metodę odpowiednią do warunków łowiska i do swoich upodobań. Klenie można łowić na spławik. I tutaj dobrą metodą będzie przepływanka. Pozwoli ona na ustalenie dowolnego gruntu i aktywne poszukiwanie ryby. Można jednak zestaw spławikowy podać tuż przy gruncie. Należy tylko pamiętać, że spławik powinien być maksymalnie precyzyjny i delikatny. Klenie można łowić także z gruntu. Sukces pozwala osiągnąć gruntowy feeder. Długość przyponu powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów, żeby przynęta mogła zostać chwycona bez większego oporu. Oczywiście klenie można łowić również na spinning. Co prawda łowienie kleni na spinning nie jest wybitnie skuteczne, ale ma tę przewagę nad innymi metodami, że pozwala aktywnie poszukiwać ryby i działa nawet wtedy, kiedy aktywność żerowania wyraźnie spada. No i pozostaje jeszcze mucha. Pamiętajmy, że klenie żyją w wartkich, dobrze natlenowanych wodach, więc łowienie na muchy jest jak najbardziej skuteczne. Problem polega tylko na tym, że zestawy muchowe rzadko montuje się właśnie na klenia i najczęściej ryba ta jest tylko przyłowem do bardziej cenionych gatunków.

Jakub Kleń