[2024.03.22] Wiosenne klenie i jazie
Dodane przez Administrator dnia 23/03/2024 08:53:19
W¶ród wêdkarzy us³yszeæ mo¿na stare jak ¶wiat porzekad³o: „Gdy na drzewach pierwsze bazie – czas na klenie i na jazie”. No w³a¶nie. Czy¿by teraz by³a najlepsza pora na te ryby? Nie jest to do koñca tak oczywiste, chocia¿ gdy w przegl±darce Google wpisa³em s³owa: „wiosenne jazie i klenie” wyskoczy³o mi wiele odpowiedzi, typu: „wiosenne jazie i klenie”, „woblery na wiosenne klenie”, „wiosenne klenie na spinning”, „przynêty na wiosenne klenie”, czy wreszcie „gdzie szukaæ wiosennych kleni”. Oczywi¶cie, zarówno klenie jak i jazie bywaj± ³owione przez ca³y rok, ale z ich charakterystyk±, jako rybami wczesnej wiosny, chyba jest lekka przesada. Byæ mo¿e zwi±zana z tym, ¿e wiele innych gatunków ma teraz okres ochronny. Nie wolno przecie¿ ³owiæ szczupaka, bolenia, suma, sandacza czy brzany, wiêc lobbowanie za skupieniem siê na jaziach i kleniach ma jaki¶ sens. Na dodatek, wczesn± wiosn± jazie s± prze tar³em, a wiêc do¶æ aktywnie ¿eruj± aby nabraæ si³ przed tar³em w³a¶nie. Aktywno¶æ przejawiaj± tak¿e klenie. I wielu wêdkarzy skutecznie oba gatunki ³owi. Ba, specjali¶ci ³owi± je nawet zim±. Ale tak naprawdê najlepszy czas na po³owy klenia i jazia to koniec maja i czerwiec. Lipiec i sierpieñ, szczególnie w mocno upalne dni, nieco zmniejszaj± intensywno¶æ ¿erowania, a tym samym brañ, gdy¿ ryby te maj± do¶æ du¿e wymagania tlenowe. Z kolei wrzesieñ znów jest bardzo dobrym miesi±cem a ka¿dy kolejny miesi±c, to stopniowy spadek intensywno¶ci brañ.
A gdzie szukaæ kleni i jazi w marcu? Klenia stosunkowo ³atwo zlokalizowaæ. Wiosn± wybiera on niezbyt g³êbokie blaty stroni±ce od silnego uci±gu. Warto te¿ ob³owiæ wszelkie zakola ze wstecznym nurtem. Dobrym miejsce, s± miejsca, w których na dnie znajduj± siê du¿e kamienie lub jakie¶ podwodne przeszkody, za którymi kleñ lubi siê skryæ. Po zimie kleñ jest jeszcze do¶æ leniwy i nie ma ochoty zmagaæ siê z wartkim nurtem. W podobnym miejscu ustawi siê ja¼ chocia¿ mo¿na zauwa¿yæ pewn± ró¿nicê na ¶rednich i mniejszych rzekach. Kleñ trzyma siê tam raczej zakrêtów, a ja¼ czêsto wybiera prostki z jednostajnym niezbyt silnym nurtem. Im cieplej, tym klenie przesuwaj± siê w bardziej wartkie odcinki rzek. W lecie miejscami pewnymi s± kamieniste rafy, przerwane opaski czy g³ówki. £owienie w takich miejscach, to niemal gwarantowany sukces. Warunkiem jest cisza i ostro¿no¶æ w wêdkowaniu. Bardzo czêsto z takiego miejsca wêdkarz wyci±ga jednego, czy dwa klenie po pierwszych rzutach, a potem nastêpuje cisza. Ryby p³osz± siê i schodz± do g³êbokiej rynny, która niemal zawsze s±siaduje z przerwan± opask± lub g³ówk±.
Jazie natomiast w letnie dni najlepiej jest ³owiæ na krawêdzi nurtu i spokojnej wody. Ryby te s± bardzo aktywne pod wisz±cymi ga³êziami wierzby, z których do wody wpadaj± owady. O ile klenie ¶wietnie bior± na nap³ywie na rafê lub zalan± opaskê, o tyle jazie ustawiaj± siê ju¿ za, na prostce z jednostajnym spokojnym nurtem. W obu przypadkach wêdkarzom mocno sprzyja kamieniste dno. Jesieni± oba gatunki wybieraj± podobne miejscówki, chocia¿ bêd± to nieco g³êbsze rynny ze spokojnie p³yn±c± wod±.
Jakub Kleñ