[2024.03.01] A może na miętusa?
Dodane przez Administrator dnia 03/03/2024 23:45:54
Z końcem lutego zakończył się okres ochronny dla miętusa. Teraz każdy, kto ma już wniesione stosowne opłaty może wybrać się, by zapolować na tę jedyną rybę dorszowatą naszych słodkowodnych akwenów. A w małopolskich wodach miętusa szukałbym gdzieś w Dunajcu. Najlepiej oczywiście po zmierzchu. Na razie jest jeszcze stosunkowo chłodno, więc miętus może żerować.
Wygląd miętusa jest na tyle charakterystyczny, że trudno tę rybę pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Jego ciało jest wyraźnie wydłużone i walcowate, spłaszczenie boczne zauważalne jest tylko w części ogonowej. Ubarwienie jest zmienne – grzbiet wyraźnie ciemny, od zielonego po niemal czarny, brzuch żółtawy. U osobników jaśniejszych wyraźnie widoczny marmurkowaty wzorek. Cechą charakterystyczną miętusa jest pojedynczy wąs tuż pod bardzo dużym i szerokim otworem gębowym. Oczy niewielkie, płetwy brzuszne przesunięte pod okrywy skrzelowe, w charakterystyczny sposób rozdzielone. W naszych wodach miętusy dorastają do 60 centymetrów długości, osiągając wagę około 2 kilogramów. Rekord polski to ryba ważąca trochę ponad 3,8 kilograma.
Miętus jest rybą wędrowną – na tarło udaje się w górę rzek do miejsc o piaszczystym dnie. Wtedy właśnie najłatwiej go znaleźć. Poza okresem tarła ryba przebywa głównie w zagłębieniach przy dnie i nie przemieszcza się zbyt intensywnie. W jeziorach najlepsze efekty da wtedy połów miętusa z łodzi, natomiast w rzekach można próbować z brzegu, o ile daje to nadzieję na umieszczenie przynęty w głębokim miejscu. Miętus żyje zazwyczaj blisko dna, szukając schronienia i ochrony przed dziennym światłem. Wybiera różne kryjówki, takie jak zatopione kłody, zarośla lub skalne zakamarki. W takich miejscach czeka na swoją zdobycz, gotowy do skoku i chwycenia ofiary.
Młode miętusy żywią się głównie skorupiakami oraz różnymi rodzajami robaków i larwami owadów. Te drobne stworzenia stanowią podstawę ich diety, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych w początkowych fazach rozwoju. Natomiast dorosłe osobniki miętusa są znane z gustowania w bardziej mięsistych przysmakach. Dorosłe miętusy są typowymi drapieżnikami i polują na różnorodne gatunki, w tym inne ryby, raki i żaby.
Wśród wędkarzy można spotkać się z dyskusją, czy zanęcać miętusy w trakcie wędkowania. Co prawda, można spotkać się z różnymi rekomendacjami dotyczącymi zanęcania tej ryby, jednak na większą skalę żadna z zalecanych zanęt nie zwiększa istotnie szans na sukces. Po prostu miętusa trzeba aktywnie poszukiwać w wodzie, a nie liczyć na to, że uda się go przyciągnąć.
Miętusy najczęściej łowione są metodę gruntową, a jako przynęty stosowane bywają rosówki, dendrobeny lub fragmenty ryb.
Jakub Kleń