[2023.03.03] SMUTNA ROCZNICA
Dodane przez Administrator dnia 04/03/2023 10:23:42
Mija rok od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę. Wojna rosyjsko-ukraińska w Rosji oficjalnie nazwana „specjalną operacją wojskową”, rozpoczęta 24 lutego 2022 roku atakiem przez Federację Rosyjską, stanowi eskalację wojny trwającej od 2014 roku. Została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.
Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe na Białorusi wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do Rosji. 17 lutego w rejonie frontu z separatystycznymi republikami, Ługańską i Doniecką, zaczęły nasilać się ostrzały, o które Rosja oskarżała Ukraińców. Następnie Rosja wysunęła oskarżenia: pod adresem Ukraińców – o „ludobójstwo”, a pod adresem Zachodu – o „zachęcanie Kijowa do agresji militarnej”. 21 lutego Rosja uznała niepodległość „republik”, które 23 lutego zwróciły się o pomoc w odparciu „agresji”.
24 lutego wojska zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do natarcia. Pierwsze dni konfliktu nie przyniosły Rosjanom spektakularnych sukcesów, za to w ogromnym stopniu zjednoczyły Ukraińców w oporze przeciw najeźdźcom, natomiast opinię publiczną większości państw świata włączając w to rządy i organizacje międzynarodowe, w proteście przeciw inwazji. Wdrożone zostały wobec Rosji znaczące sankcje gospodarcze (a oprócz nich także działania symboliczne, m.in. wykluczenie rosyjskich reprezentacji z ważnych sportowych imprez międzynarodowych), natomiast Ukraina otrzymała pomoc, włączając w to zarówno wsparcie humanitarne, jak i wojskowe.
Wojna trwa, a jak donoszą agencje informacyjne Rosja rozpoczęła ofensywę, której celem jest „wyzwolenie” i umocnienie się w południowej części Ukrainy. Ma temu służyć przeprowadzony pobór do armii. Ludzie giną po obu stronach, ale Rosjan, a właściwie żołnierzy rekrutowanych w dalekich republikach traktuje się jak mięso armatnie. Generalnie na froncie Federacja Rosyjska przegrywa tę wojnę. W tej sytuacji Rosja próbuje „zmęczyć” Ukraińców bombardując cele cywilne i infrastrukturę komunalną. W ten sposób łamie wszystkie konwencje międzynarodowe i wzbudza coraz większą niechęć cywilizowanej większości społeczności międzynarodowej.
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i największy sojusz militarny świata NATO wsparły Ukrainę, która walczy o swoją niepodległość i suwerenność. Zdecydowana większość tych państw zobowiązała się do przekazania znacznej pomocy militarnej Ukrainie. Oby tylko zdążono z jej dostarczeniem na czas. Jedynie szybkie zwycięstwo Ukrainy gwarantuje pokój w Europie i na świecie. To jest wariant optymistyczny. Drugi scenariusz zakłada długotrwałą wojnę, która przynosi nieszczęście i śmierć. Jednak i tak powinna ona doprowadzić do zwycięstwa dobra nad złem, szkoda tylko, że dokona się to znacznym kosztem ponoszonym przez naród ukraiński i cały cywilizowany świat.
SŁAWOMIR PIETRZYK