Rodzicielstwo zastępcze szansą dla dzieci i wyzwaniem dla rodzica zastępczego
Dodane przez Administrator dnia 31/12/2009 13:58:45
Sejm ustanowił rok 2009 Rokiem Rodzicielstwa Zastępczego
Antoś lat 5, Ania lat 7, Piotr lat 12, Krzyś lat 14 i wiele, wiele innych dzieci mieszka w domach dziecka na terenie całej Polski. Dzieci te mają rodziców biologicznych, którzy z różnych względów nie mogą ich wychowywać. Przebywają w placówkach, chodzą do szkoły, mają zajęcia dodatkowe, dostają ciepłe posiłki, ubrania, prezenty na święta, brakuje im tylko jednego… DOMU. Dając dzieciom dom dajemy często jedyną szansę na prawidłowe funkcjonowanie w dorosłym życiu, na poprawne relacje z rówieśnikami, na zatarcie złych wspomnień z dzieciństwa.

Domu, którego często nie pamiętają albo też wspomnienie z nim nie jest najlepsze, jednak pragnienie miłości, jest w tych dzieciach ogromne. Szansą dla nich są rodziny zastępcze. W rodzinie zastępczej dziecko z czasem staje się jej pełnoprawnym członkiem. W placówce natomiast stale jest osobą, która podlega wychowywaniu. Rodzina zastępcza to forma opieki znana od dawna. Wcześniej sprawowali ją głównie krewni dziecka, często z podobnymi problemami jak jego rodzice. Z czasem propagowaniem rodzicielstwa zastępczego stało się priorytetem w opiece zastępczej nad dziećmi.
Planem wszystkich instytucji i organizacji zajmujących się opieką nad dziećmi jest to, aby zniknęły z Polski przepełnione placówki opiekuńcze zwane domami dziecka. Ideą rodzicielstwa zastępczego jest zapewnienie dzieciom osieroconym i skrzywdzonym możliwości do wychowywania się w warunkach rodzinnych, które z różnych względów nie mogą przebywać w rodzinach biologicznych. Na terenie Krakowa funkcjonują różne organizacje pozarządowe działające na rzecz dzieci i ich rodzin (naturalnych i zastępczych). Jedną z takich organizacji jest Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych "Pro Familia", które od kilku już lat podejmuje działania na rzecz opieki nad dzieckiem zaniedbanym, opuszczonym, osieroconym; szczególnie na rzecz tworzenia nowych rodzin zastępczych. Stowarzyszenie służy rodzinom adopcyjnym, zastępczym i biologicznym pomocą psychologiczną i pedagogiczną, poszukuje i szkoli kandydatów na opiekunów zastępczych, przygotowuje kadrę organizatorów zastępczego środowiska rodzinnego, prowadzi Ośrodek Adopcyjno–Opiekuńczy oraz trzy Rodzinne Domy Dziecka.
Stowarzyszenie „Pro Familia” jest jednym z partnerów projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie pn. „Kocham. Wychowuję. Pracuję. Jestem rodzicem zastępczym” . Jest to projekt służący budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. Jego celem jest dotarcie z informacją o rodzicielstwie zastępczym do jak największej liczby osób zainteresowanych pełnieniem funkcji rodziny zastępczej oraz kandydatów, którzy mogliby prowadzić rodzinne domy dziecka. Organizatorzy akcji liczą, że w Krakowie powstaną nowe rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Obecnie w naszym mieście działa 11 rodzinnych domów dziecka, 22 pogotowia rodzinne (z 54 miejscami dla dzieci), 5 rodzin specjalistycznych (dla 5 dzieci) i 54 rodziny niespokrewnione (dla 63 dzieci).
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej utworzonej w ramach projektu „Kocham. Wychowuję. Pracuję. Jestem rodzicem zastępczym” www.jestemwdomu.krakow.pl/ jak również strony Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia”, prowadzącego Ośrodek Adopcyjno Opiekuńczy „Pro Familia” www.profamilia.pl . Można również zgłosić się do jednego z ośrodków i zasięgnąć informacji bezpośrednio. Oto ich adresy:
+ Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy „Pro Familia”, os. Zielone 1, tel. 012 642 12 16
+ Publiczny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy „Centrum Zastępczej Opieki Rodzinnej”, ul. Piłsudskiego 29, tel. 012 422 29 94.
+ Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy „Dzieło Pomocy Dzieciom”, ul. Rajska 10, tel. 012 631 03 00.
+ Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy TPD, ul. Lenartowicza 14, tel. 012 632 11 71.
(f)