HALINA KWIATKOWSKA W OŚRODKU KULTURU IM. NORWIDA
Dodane przez Administrator dnia 03/12/2009 16:56:05
9 grudnia b.r. o godz. 18 00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida odbędzie się spotkanie z Haliną Kwiatkowską – aktorką Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wieloletnim pedagogiem Krakowskiej PWST. Spotkanie połączone będzie z promocją czwartego już wydania książki Kwiatkowskiej Wielki Kolega. Książki, która jest opowieścią o 72 latach znajomości artystki z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II.
Nie będę pisał o dokonaniach artystycznych Kwiatkowskiej, bo są one powszechnie znane. Była przecież związana z Teatrem Rapsodycznym, potem z Teatrem im. Słowackiego, występowała w kabarecie Jama Michalika, prowadziła zajęcia z wymowy, dykcji, piosenki w PWST. Wśród jej wychowanków możemy znaleźć m.in. Wojciecha Pszoniaka czy Jerzego Stuhra. Była świadkiem niezwykłego spotkania kardynała Karola Wojtyły z Konradem Swinarskim (napisała o tym w mojej książce Taki nam się snuje dramat - Stary Teatr 1945-1995). Z osobistych kontaktów wspomina najchętniej Brooka i Gielguda. Przemierzyła samodzielnie w Stanach Zjednoczonych 14 tys. kilkometrów Greyhoundem. Najczęściej wracała na organizowane przez siebie spotkania klasy maturalnej z 1938. Z Wadowic do Rzymu. Z miasta swej młodości, do miejsca swojego szkolnego kolegi, wielkiego kolegi - Karola Wojtyły.
Halina Królikiewicz - Kwiatkowska poznała Karola Wojtyłę w wadowickim gimnazjum w 1933. Występowali razem w szkolnych spektaklach, w Antygonie, Balladynie, Ślubach panieńskich. Przyszły papież wcielił sie w Hajmona, Kirkora czy Gucia, Kwiatkowska zaś grała role tutułowe, a w komedii Fredry oczywiście - Anielę. Razem zdali na polonistykę na UJ, uczyli się m.in. u K. Nitscha, S. Pigonia, nie tylko miłości do języka polskiego i literatury ojczystej, ale uczyli się również wielkiego patriotyzmu, kultury. Wojna przerwał studia. Ale powstał właśnie wtedy tajny Teatr Rapsodyczny dr Mieczysława Kolarczyka. Obok Wojtyły i Kwiatkowskiej występowała nim m.in. Danuta Michałowska. W ciężkich czasach okupacji, narażając życie, spotykali się w mieszkaniach prywatnych i mówili językiem Norwida, Mickiewicza, Słowackiego i Wyspiańskiego. Do dziś ta właśnie poezja jest najbliższa Halinie Kwiatkowskiej. Prezentując monodram Wielki kolega sięga po Króla- Ducha, Fortepian Szopena czy Pana Tadeusza.
Zapraszamy na ostatnie już w tym roku spotkanie i promocję książki o Janie Pawle II. Warto posłuchać opowieści o Wielkim Polaku, naszym Papieżu.
DDOM