[2020.05.01] Pamięć 3 maja
Dodane przez Administrator dnia 02/05/2020 18:09:45
W czasach zarazy wszystko jest inne. Tak jak inne były w tym roku święta Wielkiej Nocy. Tak jak inna była wypadająca tydzień później Niedziela Miłosierdzia. Tak inne też będzie święto Konstytucji 3 maja. Ale nawet teraz, w czasach zarazy, trzeba pamiętać, że 229 lat temu Polacy, przyjmując przez aklamację ustawę rządową, pokazali światu, co to znaczy miłość własnej Ojczyzny. I trzeba pamiętać, że ustawa ta, znana pod nazwą Konstytucji 3 maja, była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.
Konstytucja 3 maja do dziś jest wzorem politycznego konsensusu pomiędzy zwaśnionymi stronami. W 1791 roku ówczesna wywodząca się ze szlachty klasa polityczna zrezygnowała ze stanowego egoizmu, przyznając przywileje mieszczanom. Konstytucja 3 maja dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto". Jednak już rok po uchwaleniu nowej ustawy zasadniczej, rozpoczęła się zbrojna interwencja Rosji, a niedługo później nastąpił II rozbiór Polski.
W polskiej tradycji 3 maja, to jednocześnie uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta nawiązuje do ważnych wydarzeń z naszej historii: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierzył on królestwo opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W roku 2020 liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja) zbiega się z obchodem 4. niedzieli wielkanocnej, dlatego w tym roku uroczystość ta jest obchodzona wyjątkowo w sobotę, 2 maja.
Jan L. Franczyk