Nowy skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa
Dodane przez Administrator dnia 29/07/2009 20:21:43
Wśród powołanych członków są nowohucianie
Nowy skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa od września br. działał będzie w nowym składzie. W ostatnich latach wielu dotychczasowych członków Komitetu zmarło, inni nie złożyli wymaganych ustawą oświadczeń lustracyjnych i zostali odwołani, jeszcze inni sami zrezygnowali z uczestnictwa w tym gronie.
W połowie lipca br. Prezydent RP Lech Kaczyński powołał kilkudziesięciu nowych członków Komitetu. Wśród nich znalazł się również redaktor naczelny naszej gazety, dr Jan Franczyk. W nowym składzie Komitetu znaleźli się także ks. kard. Stanisław Dziwisz, znany fotografik Adam Bujak, wojewoda małopolski Jerzy Miller, poeta Leszek Długosz oraz dokumentalista przeszłości Nowe Huty i nowohucianin Adam Gryczyński. Pierwsze uroczyste spotkanie nowo powołanych członków SKOZK, podczas którego zostanie przedstawiony cały jego skład, odbędzie się 14 września br. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
SKOZK istnieje od 1978 r. Jego celem jest odnowa i opieka nad zabytkami Krakowa, które – reprezentując na najwyższym europejskim poziomie wszystkie style artystyczne i architektoniczne występujące w Polsce – stanowią dobro całego Narodu. Komitet realizuje ten cel m.in. poprzez: finansowanie prac konserwatorskich, remontowych, zabezpieczających i badawczych w poszczególnych obiektach zabytkowych na terenie Krakowa. Przeciętnie w ciągu jednego roku budżetowego SKOZK wspiera finansowo prace w około 100 obiektach należących do Skarbu Państwa, Gminy Kraków, uczelni publicznych, związków wyznaniowych i stowarzyszeń oraz właścicieli prywatnych. Prowadzi także działalność edukacyjną poprzez organizowanie m. in. wystaw plenerowych, szkoleń dla przewodników miejskich i nauczycieli, lekcji o zabytkach Krakowa oraz konkursów dla dzieci i młodzieży. Jest inspiratorem i koordynatorem działań na rzecz rewaloryzacji zabytków Krakowa m.in. poprzez programowanie długofalowych planów ich odnowy.
Pierwszym przewodniczącym SKOZK był przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości działalności Komitetu, zgodnie z ustawą, patronuje prezydent RP. To on powołuje członków komitetu. To również za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta płyną z budżetu centralnego pieniądze na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, które SKOZK rozdziela. W tym roku jest to ponad 44,5 mln zł. Skład komitetu nie był uzupełniany od 2003 r. Od tego czasu SKOZK, z powodu śmierci członków, rezygnacji lub niezłożenia oświadczeń lustracyjnych, zmniejszył się ze 130 do 79 osób. Po ostatnich nominacjach liczba członków komitetu wzrosła do 133 osób.
(b)