Najpiękniejsze ogrody i pnącza w Krakowie nagrodzone MIASTO OGRÓD
Dodane przez Administrator dnia 16/07/2009 12:31:32
82 ogrody i pnącza na murach z terenu całego Krakowa zgłoszono do tegorocznej trzynastej już edycji konkursu OGRODY SĄSIEDZKIE i PNĄCZA DLA KRAKOWA. Konkursy organizowane są corocznie przez Pracownię Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z Polskim Klubem Ekologicznem Okręg Małopolska w ramach projektu MIASTO OGRÓD.
8 lipca br. uczestnicy konkursów spotkali się w Klubie „Kuźnia” na os. Złotego Wieku, na uroczystym wręczeniu nagród twórcom-amatorom najpiękniejszej zieleni w Krakowie. - W tegorocznej edycji zanotowaliśmy rekordową ilość zgłoszeń – podkreśliła w powitaniu Wiesława Wykurz, zastępca dyrektora OKN, dziękując wszystkim ogrodnikom za pasję i miłość w kreowaniu przydomowych skrawków zieleni. Komisja oceniająca, ze względu na deszczową pogodę nie mogła, jak to bywało w latach poprzednich, poświęcić tak wiele czasu poszczególnym uczestnikom na rozmowy w i o ogrodach. - Konkurs zatacza coraz większe kręgi, to bardzo ważne. Mieliśmy trudny orzech do zgryzienia. Wszystkie zgłoszone miesjca były urzekające. Nawet najskromniejszy skrawek zieleni jest na wagę złota ze względu na zanieczyszczenia w Krakowie. Zielone enklawy służą wszystkim mieszkańcom Krakowa – powiedział Zbigniew Koziara z Wydziału Ogrodniczego Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członek jury. Starannie wypielęgnowane tereny zielone podnoszą komfort życia w mieście. Jak się okazuje niektóre ogródki posiadają bardzo kameralny charakter, można tam wypocząć i zrealaksować się po pracy – o czym z nieskrywaną zazdrością mówili organizatorzy. - Kilka lat temu zmieniliśmy formułę konkursów, nastawiając się na ogród sąsiedzki i efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Kolejne lata pokazują jak zieleń integruje i jak bardzo istotnym elementem jest w dużych blokowiskach – mówiła Wiesława Wykurz.
Kryteria i wyniki konkursów przedstawiła Elżbieta Urbańska–Kłapa, kierownik Pracowni Animacji Ekologicznej OKN a zarazem koordynator projektu MIASTO OGRÓD. Jury w składzie: dr Zbigniew Koziara - Uniwersytet Rolniczy, Dorota Sawa – Wydział Kształtowania Środowiska UMK- przewodnicząca jury i Elżbieta Urbańska–Kłapa – Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, przy ocenie ogrodów brało pod uwagę przede wszystkim sąsiedzki charakter powstania i użytkowania terenu zielonego, stopień uspołecznienia w dostępności i pielęgnacji, funkcjonalność i dostosowanie do najbliższego otoczenia, pomysłowość, kompozycję, właściwy dobór roślin i ich kolorystykę, ogólne wrażenie estetyczne, innowacyjność oraz stopień pielęgnacji. W przypadku pnączy oceniano funkcję w kontekście otoczenia, czyli zintegrowanie z koncepcją urbanistyczną, właściwy dobór roślin dla stanowiska, wizję twórczą autorów, oryginalne i funkcjonalne rozwiązania techniczne związane z podporami, staranne prowadzenie i pielęgnację roślin oraz ogólny wyraz estetyczny. Komisja, ze względu na trudny wybór, nie przyznała w tym roku I miejsca. II miejsce ex aequo otrzymały ogrody sąsiedzkie p. Heleny Adamczyk z ul. Siamaszki 28a oraz p. Zbigniewa Pacury z ulicy Lilli Wenedy 11. Wśród wyróżnionych nie zabrakło również ubiegłorocznych laureatów – Krzysztofa Noconia z os. Mistrzejowice Nowe 9 oraz Tadeusza Świdra z os. Niepodległości 10. Wyróżnienie otrzymał także ogród p. Aliny Zięby z os. 2. Pułku Lotniczego 13. W kategorii wspólnot mieszkaniowych nagrodzono dwie nowohuckie wspólnoty z os. Krakowiaków 45 oraz os. Albertyńskiego 22. Zdobywczynią I miejsca w konkursie PNĄCZA DLA KRAKOWA została p. Anna Nechay z ul. Beliny Prażmowskiego 39.
Honorowy patronat nad konkursami objęła Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa, która dla wszystkich uczestników ufundowała nagrody książkowe. W je imieniu wręczyła je Marta Patena, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa. Gratulując odwagi udziału w konkursie podkreśliła, że ogrodnicy-pasjonaci pokazują, iż Kraków nie kończy się na Plantach. Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez Gminny Fundusz Ochrony Środowiska.
Tradycją a zarazem dużą atrakcją każdego spotkania kończącego kolejną edycję konkursów w ramach projektu MIASTO OGRÓD jest wystawa fotograficzna nagrodzonych i wyróżnionych ogrodów oraz pnączy autorstwa Grzegorza Ziemiańskiego. Fotografuje on konkursowe ogrody od 2004 roku i jak mówi wszystkie, niezależnie od wielkości i miejsca, łączy miłość jaką otaczają je ich twórcy. Wystawę można oglądać w Klubie „Kuźnia” na os. Złotego Wieku 14. A już po wakacjach rozpocznie ona swoją wędrówkę po Krakowie.
MAŁGORZATA HAJTO
Fot. Grzegorz Ziemiański