[2019.08.16] Polskie serce
Dodane przez Administrator dnia 14/08/2019 20:08:13
Chyba żaden inny dzień nie oddaje tak bardzo charakteru polskości, jak dzień 15 sierpnia. W tym dniu, niemal organicznie splatają się ze sobą wątki religijne i patriotyczne. Bo 15 sierpnia, to wielki dzień zwycięstwa – zarówno w wymiarze duchowym jak i doczesnym. To uroczystość ostatecznego zwycięstwa Maryi, która po swoim ziemskim życiu, w chwale została z ciałem i duszą zabrana do Nieba. 15 sierpnia, to w naszym kraju dzień, w którym świętujemy także niezwykłe zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą, po którym zaczął się wielki odwrót Armii Czerwonej, i po którym ofensywa komunizmu na Europę została zatrzymana. Zwycięstwo tak nieprawdopodobne, że zaczęto nazywać je „Cudem nad Wisłą”, a przypisywać je nie tylko wojskowemu geniuszowi Piłsudskiego, ale także specjalnej opiece Maryi. Z uwagi na to historyczne zwycięstwo, 15 sierpnia, to także Święto Wojska Polskiego. Uroczystość Wniebowzięcia w ludowej tradycji nazywana bywa też świętem Matki Bożej Zielnej, a polscy rolnicy 15 sierpnia składają przed ołtarzami dożynkowe wieńce, by dziękować Bogu i Jego Matce za tegoroczne plony.
Taka jest polska tradycja tego szczególnego dnia. Tradycja, którą przytłaczająca większość Polaków ma we krwi. I za żadne skarby, nie da sobie tej tradycji odebrać. Bo tę tradycję nosi w swoich sercach.
Stanisław Wyspiański w swoim „Weselu” zawarł charakterystyczny dialog pomiędzy Panną Młodą i Poetą: „Poeta: Po całym świecie możesz szukać Polski, panno młoda i nigdzie jej nie najdziecie./ Panna Młoda: To może i szukać szkoda./ Poeta: A jest jedna mała klatka – o, niech tak Jagusia przymknie rękę pod pierś./ Panna Młoda: To zakładka gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie./ Poeta: - A tam puka?/ Panna Młoda: I cóż za tako nauka? Serce!?/ Poeta: A to Polska właśnie”.
Tak. Nawet w czasie zaborów, Polska żyła w sercach Polaków. Dlatego po latach mogła się odrodzić.
Jan L. FRANCZYK