DEKLARACJA W SPRAWIE EKO-SPALARNI PODPISANA
Dodane przez Administrator dnia 26/06/2009 17:42:42
W ubiegłą środę, 17 czerwca br., w Urzędzie Miasta Krakowa podpisana została deklaracja w formie umowy społecznej w sprawie budowy eko-spalarni przy ul. Giedroycia. Dokument gwarantuje, że przedsięwzięcia towarzyszące realizacji zakładu zostaną wykonane, a sama instalacja będzie zbudowana w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne. To pierwsza taka umowa pomiędzy samorządem a społecznością lokalną w Polsce.
Po kilku miesiącach pracy, ostatecznie zakończył działalność zespół zadaniowy przy Prezydencie Miasta, powołany do przygotowania zakresu i harmonogramu inwestycji na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta, towarzyszących budowie eko-spalarni w Nowej Hucie. Deklarację stron jako umowę społeczną w sprawie zadań kompensacyjnych dla Nowej Huty oraz współdziałania przy realizacji zakładu podpisali z jednej strony prezydent Jacek Majchrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. Marek Jaglarz, prezes MPWiK S.A. Ryszard Langer, z drugiej zaś reprezentanci społeczności Nowej Huty, radni z przewodniczącym Dzielnicy XVIII Edwardem Porębskim na czele.
Podpisany dokument to przede wszystkim gwarancja Miasta odnośnie realizacji około 50 przedsięwzięć i inwestycji na terenie Dzielnicy XVIII. Większość z uzgodnionych zadań realizowana będzie w latach 2010-2011, ale prace nad niektórymi już się rozpoczęły. Na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu prowadzony jest poszerzony remont ulicy Igołomskiej. Jednocześnie Miasto przygotowuje kompleksową modernizację i rozbudowę ul. Igołomskiej, na odcinku od ulicy Jeżynowej do granic Krakowa. Rozpoczęcie inwestycji przewidziane jest na rok 2010.
Wśród zadań, które już zrealizowano w ramach umowy społecznej z mieszkańcami jest wyremontowany plac Przy Poczcie. Na wniosek Dzielnicy XVIII przeprogramowano też sygnalizację przy skrzyżowaniu ul. Klasztornej z al. Jana Pawła II. Od maja wprowadzony został zakaz wjazdu TIR-ów na plac Centralny, co postulowali mieszkańcy. Niebawem rozpocznie się budowa kanalizacji, m. in. w rejonie ulic Kopaniec, Bardosa, Powiatowej, Jeżynowej, Na Niwach i bocznych, Zagłoby i Odmętowej oraz Ziarkowej, a także w osiedlach Chałupki, Branice i Przylasek Rusiecki. Zostaną zaaranżowane i doposażone ogródki jordanowskie w osiedlach Wróżenice, Chałupki i Pleszów. Jeszcze w tym roku planowana jest również modernizacja lub remonty nawierzchni niektórych ulic na terenie Dzielnicy (m. in. Jeziorko, Wyciąska i Rumiankowa). Do końca sierpnia tego roku ma powstać sygnalizacja świetlna na ul. Klasztornej, przed wejściem do klasztoru Ojców Cystersów.
W deklaracji znalazł się również zapis o tym, że instalacji spalarni zostanie zbudowana w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne w tej dziedzinie. Zakład będzie wyposażony w system monitoringu technologicznego, jak i emisji zanieczyszczeń, w wyniki pomiarów będą udostępniane na bieżąco do wiadomości mieszkańców na elektronicznej tablicy oraz w Internecie. Zamontowany też będzie automatyczny system zabezpieczeń. W instalacji będą spalane jedynie odpady komunalne, dostarczane nowoczesnymi i szczelnie zamkniętymi ciężarówkami, z ominięciem centrum Nowej Huty, z wykorzystaniem obwodnic (głównie trasy S-7). W przypadku awarii zakładu, samochody transportujące odpady skierowane zostaną na składowisko odpadów komunalnych w Baryczy. Żużle i popioły, pozostające po procesie oczyszczania spalin, podlegać będą oddzielnemu procesowi utylizacji, w formie bezpiecznej dla środowiska. Dla mieszkańców Nowej Huty ważne jest i to, że zarówno odpady komunalne jak i produkty procesu spalania, nie będą składowane na terenie zakładu, ani w żadnym innym miejscu na terenie Dzielnicy XVIII.
Nad realizacją umowy społecznej ma czuwać specjalny zespół ds. realizacji zadań kompensacyjnych, monitoringu budowy i funkcjonowania spalarni. Zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele Miasta i Rady Dzielnicy XVIII, zostanie powołana w ciągu najbliższego miesiąca.
(f)

Foto: Jerzy Woźniakiewicz


Podpisane umowy społecznej. Od lewej: wiceprzewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII Edward Porębski.