[2018.10.05] „BAROMETR 2018” W KRAKOWIE
Dodane przez Administrator dnia 08/10/2018 20:06:13
Rozpoczęła się na całego kampania wyborcza samorządowa. Przyznam szczerze, że coraz bardziej czyni się ona agresywna i odbiega od standardów demokratycznych. Walczący o funkcję krytykują swoich poprzedników i przechwytują programy swoich konkurentów i zapowiadają ich realizację. Co miało miejsce m.in. na meczu Hutnika, gdzie przebywała niespodziewanie kandydatka na prezydenta Miasta Krakowa, obiecując to co zapewnia już obecny prezydent i ja związany z klubem od lat. Przyjmuję to za dobrą monetę i będę o tym pamiętał, jak również kibice „Hutnika”.
Ja jestem zwolennikiem porozumienia i koncyliacji. Dlatego sięgnąłem do badania „Barometr 2018” który ukazuje oceny dotychczasowych dokonań i oczekiwania mieszkańców Krakowa. To kompleksowe badanie, w którym krakowianie szczegółowo mówią o naszym mieście. W tym roku ankieterzy przepytali 1469 mieszkańców, w tym 501 seniorów. Obecna edycja jest trzecia. Pierwsze dwie przeprowadzono w 2015 i 2016 roku. Biorąc pod uwagę porównanie tych badań, można stwierdzić, że nieco zmieniają się priorytety. Co prawda na dwóch pierwszych miejscach, jako najważniejszych dla krakowian, utrzymuje się ochrona powietrza oraz dbałość o koszty życia, ale w tym roku na trzecie miejsce wskoczył transport, spychając na czwarte miejsce parkingi. Dopiero na szóstym miejscu znalazła się dbałość o tereny zielone, która ostatnio ostro pięła się mocno w górę. Z czołówki priorytetów wypadło także bezpieczeństwo. O czym to świadczy?
Nadal chcemy, aby ludzie lokalnej władzy walczyli o czyste powietrze. Czyni to prezydencki Klub „Przyjazny Kraków” w Radzie, który zapewnił fundusze na oczyszczacze do zdecydowanej większości żłobków, przedszkoli i placówek oświatowych. Mieszkańcy docenili także działania Prezydenta na rzecz zieleni. Powołany z jego inicjatywy Zarząd Zieleni Miejskiej nieźle wywiązuje się ze swoich obowiązków i mieszkańcy doceniają jego działanie. Stąd oczekiwania są stabilne, bo mieszkańcy wiedzą, że dbałość o zieleń władz miasta jest dobra i nadal utrzyma się na wysokim poziomie.
Ciekawe są wyniki badań dotyczące zaufania do władz publicznych. Co prawda na pierwszym miejscu jest policja z 53 proc., ale tuż za nią jest prezydent 50 proc. i radni 45 proc. W stosunku do poprzednich lat spada zaufanie do policji, a rośnie do władz miejskich. Ogólnie ocena władz miejskich wzrosła o 12 proc. Właśnie te władze stoją wysoko w rankingu najskuteczniejszego zwracania uwagi na problemy mieszkańców. Na pierwszych trzech miejscach jest kontakt z radnymi dzielnicowymi, urzędnikami miejskimi i radnymi miasta Krakowa. Na czwartym miejscu jest kontakt z mediami lokalnymi.
Mieszkańcy zadowoleni są z atrakcyjności Krakowa i chcą dalszego rozwoju turystyki. Satysfakcjonuje ich miejsce zamieszkania i świadczone usługi konsumenckie, publiczne, kulturalne oraz związane z rozrywką i sportem. Z barometru wynika także wysoka ocena budżetu obywatelskiego oraz chęć płacenia podatków w Krakowie. Świadczy to o tym, że jesteśmy zwolennikami demokratycznych form dystrybucji pieniędzy i doceniania tych obywateli, którzy identyfikują się z naszym miastem.
Barometr to niezła forma poznania opinii mieszkańców Krakowa, zainicjowana przez radnych kończących obecną kadencję. Sądzę, że będzie kontynuowana w następnej kadencji, ale to będzie zależeć od radnych wybranych na następną kadencję.
SŁAWOMIR PIETRZYK