KREMATORIUM NA 60-LECIE NOWEJ HUTY?
Dodane przez Administrator dnia 26/03/2009 14:28:27
W ubiegłym tygodniu mieszkańców Nowej Huty zbulwersowały plany uruchomienia pieca krematoryjnego w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Żeromskiego. W tej sprawie do naszej redakcji napłynęło szereg listów protestacyjnych. Poniżej publikujemy niektóre z nich.


Treść rozszerzona
Krematorium na 60-lecie Nowej Huty?
(…) Nie zdołały jeszcze do końca opaść emocje po serii burzliwych spotkań z władzami miasta (w sprawie budowy na terenie Nowej Huty Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów – przyp. JF), a już mieszkańcy po raz kolejny zwierają szyki. Tym razem źródłem niepokoju stało się zawiadomienie Prezydenta Miasta Krakowa o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla przedsięwzięcia pod nazwą "Instalacja pieca kremacyjnego firmy TABO - CS typ KNP 05 na działce nr (...) przy ul. Sieroszewskiego”.
Mieszkańcy, nie czekając na reakcję Rady Dzielnicy XVIII, w ramach własnej inicjatywy przygotowali (…) list protestacyjny, pod którym zaczęto gromadzić podpisy. W ten sposób zaskoczyli nawet samych radnych, którzy o całej sprawie dowiedzieli się od mieszkańców. Rada Dzielnicy XVIII jak do tej pory nie otrzymała bowiem oficjalnego zawiadomienia o toczącym się postępowaniu.
Mieszkańcy przypominają, że już raz (w 2004 roku ) próbowano przeforsować inwestycję pod nazwą: "Rozbudowa, modernizacja wraz ze zmianą konstrukcji dachu istniejącego budynku biurowo-garażowego z przeznaczeniem na biura centrum usług pogrzebowych wraz z instalacją do spopielania zwłok (krematorium)". Pamiętają, że wtedy ówczesny Zarząd Dzielnicy XVIII Miasta Krakowa i radni stanęli po stronie mieszkańców, podporządkowując się woli społeczności lokalnej.
Dziś skład Rady Dzielnicy jest zupełnie inny. Niemniej mieszkańcy mają nadzieję, że nadal mogą liczyć na pomoc ze strony radnych. Są bowiem przerażeni wizją pojawienia się kolejnego źródła emisji zanieczyszczeń w ich okolicy. Głośno zastanawiają się, dlaczego od pewnego czasu z takim uporem lokalizuje się w tym rejonie jedne z najbardziej uciążliwych dla otoczenia inwestycji. Na dodatek brak jasnych odpowiedzi ze strony władz sprzyja powstawaniu najrozmaitszych teorii spiskowych, podgrzewających tylko niepotrzebnie atmosferę.
Robert Buchta

W sprawie spopielani zwłok przy Szpitalu im. Stefana Żeromskiego

Prezydent Krakowa
prof. Jacek Majchrowski

Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedli Mogiła, Lesisko i Miłośników Ziemi Mogilskiej, ul. Klasztorna 2A, reprezentując mieszkańców wymienionych osiedli, wnosi protest przeciw budowie spopielani zwłok przy Szpitalu im. Stefana Żeromskiego (…).
Umiejscowienie w tym miejscu spopielani zwłok jest niegodne etycznie. Szpital w naszej świadomości powinien kojarzyć się z ratowaniem życia i zdrowia, natomiast takie sąsiedztwo, bezpośrednio przy szpitalu, sugeruje śmierć i utylizację człowieka. Osoby chore, przebywające w szpitalu są słabsze emocjonalnie. Czy więc umieszczenie za oknami sal szpitalnych spopielani zwłok wpłynie na nich pozytywnie? Wszyscy przecież wiemy, jak ważne jest nastawienie chorej osoby w procesie leczenia.
Przypominamy, że w czasie ostatniej wojny światowej dr Mengele „leczył” w obozie ludzi, a za oknami stały piece krematoryjne. Czy świadomością istnienia spopielani zwłok w pobliżu szpitala mamy straszyć obecnych pacjentów – a przecież niektórzy z nich pamiętają jeszcze czasy okupacji. Zresztą dla młodszych, taka lokalizacja również byłaby trudna do zniesienia.
Przeżyliśmy już pavulon i handel „skórami”. Czy wybudowanie spopielani w takim miejscu może nam się pozytywnie kojarzyć? Wiadomo, że budowa spopielani jest potrzebna. Ale można chyba znaleźć bardziej odpowiednie miejsca – może przy cmentarzach, z dala od osiedli mieszkalnych, a przede wszystkim od szpitala. W tej sytuacji nasz sprzeciw jest stanowczy i jednoznaczny.
Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedli Mogiła, Lesisko i Miłośników Ziemi Mogilskiej


Podtrzymujemy protest przeciwko instalacji pieca krematoryjnego

Do Urzędu Miasta Krakowa
Wydział Kształtowania Środowiska

W nawiązaniu do naszego pisma z dnia 21 grudnia 2007 r. i 27 grudnia 2007 r. oraz odpowiedzi UMK (…) podtrzymujemy kategoryczny protest przeciwko instalacji pieca krematoryjnego w środku osiedla mieszkaniowego, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala (…).
My mieszkańcy blisko sąsiadujących bloków i osiedli wyrażamy sprzeciw wobec zgody na taką lokalizację.

Wspólnoty Mieszkaniowe bloków w os. Młodości i Na Skarpie
(kilkaset podpisów mieszkańców)

Pozwolenie na budowę z 9 lipca 2007 r. nie obejmuje spalarni zwłok

28 lutego 2008 roku Wspólnoty Mieszkaniowe, reprezentowane przez „Arendę”, otrzymały pismo z Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa. Z otrzymanego wówczas pisma wynika, że Urząd nie wydał zgody na budowę spopielani zwłok. Oto treść tej korespondencji:

W odpowiedzi na Państwa pismo otrzymane w dniu 21 lutego 2008 r., a dotyczące dalszych prac budowlanych inwestycji przy ul. Sieroszewskiego w Krakowie uprzejmie informuję, że do dnia dzisiejszego inwestor nie wystąpił o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę odnośnie drugiego etapu realizacji inwestycji, zatem nie jest możliwe określenie jaki zakres robót budowlanych będzie obejmował 2-gi etap.
Jak już Państwa poinformowałam, wydana decyzja z dnia 9 lipca 2007 r. zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę pn: budowa przewiązki pomiędzy budynkami A i B wraz z wewnętrznymi instalacjami wod-kan, co, gazową i elektryczną (I etap realizacji) nie obejmuje spalarni zwłok.
Dyrektor Wydziału
Stanisława Górska
+ + +
Obecnie piec krematoryjny prawdopodobnie jest już zamontowany. 2 marca 2009 r. prezydent Miasta Krakowa przesłał zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla tej inwestycji. Można domniemywać, że jeśli opinia Wydziału Kształtowania Środowiska i ewentualna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie będą pozytywne krematorium ruszy. O sprawie dotychczas nie wiedzieli nic radni Dzielnicy XVIII. Nie byli o niej informowani również radni Miasta Krakowa. W tej sytuacji na sesji Rady Miasta odbytej 18 marca br. radny Jan Franczyk zdecydował się złożyć interpelację, której treść zamieszczamy poniżej:

Jan Franczyk
radny Miasta Krakowa
Szanowny Pan
prof. dr hab. Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa

Interpelacja


Dotyczy: planów instalacji pieca krematoryjnego na działce przy ul. Sieroszewskiego w Nowej Hucie

Szanowny Panie Prezydencie

W ostatnich dniach odebrałem szereg telefonów oraz przyjąłem na swoim dyżurze wielu mieszkańców osiedli Mogiła, Lesisko, Na Skarpie i Młodości, zaniepokojonych planami instalacji pieca kremacyjnego na terenie spółki „Prosmed” przy ul. Sieroszewskiego w Nowej Hucie.
Mieszkańcy bardzo słusznie argumentują, że lokalizacja krematorium – w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala im. Żeromskiego – jest co najmniej niestosowna. Nie trzeba chyba argumentować, jaki wpływ na psychikę ciężko chorych pacjentów będzie mieć świadomość, że za szpitalnym ogrodzeniem czeka – być może także na nich – piec krematoryjny.
Mieszkańcy przypominają, że zaledwie kilka tygodni temu większość z nich zgodziła się na lokalizację na terenie Nowej Huty Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Pytają, czy może ta zgoda zachęciła właścicieli „Prosmedu” do zintensyfikowania działań mających doprowadzić do powstania krematorium? Czy ta zgoda stała się sygnałem dla władz Miasta, że na terenie przyległym do szpitala będzie mogła pojawić się kolejna spalarnia – tym razem spalarnia ludzkich ciał?
Chciałbym przypomnieć, że już raz, w roku 2004, próbowano przeforsować na tej samej działce inwestycję pod nazwą: „Rozbudowa, modernizacja wraz ze zmianą konstrukcji dachu istniejącego budynku biurowo-garażowego z przeznaczeniem na biura centrum usług pogrzebowych wraz z instalacją do spopielania zwłok (krematorium)”. Wówczas Rada Dzielnicy XVIII negatywnie zaopiniowała ten projekt.
Dziś protestują nie tylko radni Dzielnicy XVIII. Posiadam listy kilkunastu wspólnot mieszkaniowych okolicznych osiedli (kilkaset podpisów) protestujących przeciwko tej inwestycji. Protest wystosowało również Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedli Mogiła, Lesisko i Miłośników Ziemi Mogilskiej. Protestują liczni mieszkańcy indywidualni.
Miejsce krematorium jest przy cmentarzu, albo w odludnej okolicy. Na pewno takim miejscem nie jest sąsiedztwo szpitala.
W związku z powyższym chciałbym zapytać o stanowisko Pana Prezydenta w sprawie ewentualnej lokalizacji krematorium na działce przy ul. Sieroszewskiego. Bardzo proszę o odpowiedź na piśmie.
+ + +
Czy przy Szpitalu im. Żeromskiego będzie funkcjonować krematorium? O podjętych przez Urząd Miasta Krakowa decyzjach będziemy informować na bieżąco.
(red.)