Rusza kolejna edycja Żonkilowych Pól Nadziei Kochając do końca
Dodane przez Administrator dnia 20/03/2009 16:03:48
Kolejny już raz Kraków zakwitnie żonkilami. Podczas trwającej ponad dwa miesiące kampanii „Żonkilowe Pola Nadziei 2009” odbędzie się wiele, kwest i imprez, z których dochód przeznaczony zostanie na działalność krakowskiego Hospicjum im Świętego Łazarza. W akcję zaangażuje się ponad 500 wolontariuszy.
12 edycja Żonkilowych Pól Nadziei została zainaugurowana 12 marca w Urzędzie Miasta Krakowa. Tegoroczna, odbywająca się pod hasłem „Kochając do końca”, potrwa do 24 maja. Jak powiedziała, obecna na uroczystości inauguracyjnej zastępca prezydenta Miasta Krakowa, Elżbieta Lęcznarowicz, 12 lat temu żonkil zaprzyjaźnił się z miastem Krakowem. Dziś nie wyobrażamy sobie, żeby ten symbol nadziei nie miał nam towarzyszyć, każdej wiosny.
Obecni w UMK goście mogli oglądać prace zgłoszone na konkurs „Kraków z żonkilem w tle”, do udziału w którym zaproszono krakowskie dzieci i młodzież. Trzeba bowiem przypomnieć, że Żonkilowe Pola Nadziei to nie tylko sposób na pozyskiwanie funduszy, chociaż zeszłoroczna akcja pozwoliła zgromadzić ponad pół miliona złotych. Pola Nadziei to również program edukacyjny i akcja informacyjna. W dzisiejszym świecie, kiedy na wszystko brakuje nam czasu, przypominanie, że obok nas umierają ludzie jest niezbędne. Człowiek rzadko bywa bezduszny i nieczuły, znacznie częściej zapomina o współczuciu, nie ma czasu i siły na dobroczynność. Kiedy na naszych ulicach pojawiają się charakterystyczne puszki, oznaczone żonkilem, krakowianie otwierają serca i kieszenie. Jak wspomniała, prowadząca inauguracyjna konferencję prasową, Lidia Jazgar, mieszkańców Krakowa nie trzeba prosić o datki na rzecz hospicjum, podczas prowadzonych przez nią koncertów wolontariusze mają pełne ręce roboty, a ich puszki zawsze „pękają w szwach”. W UMK usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, jakie pod adresem mieszkańców naszego miasta, wypowiedziała prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum Świętego Łazarza”, Jolanta Stokłosa. Zaznaczyła, że tylko dzięki wsparciu jakie hospicjum otrzymuje rokrocznie od ludzi dobrej woli akcja Żonkilowych Pól Nadziei ma sens. Trzeba przy tej okazji zaznaczyć, że zainaugurowana w Krakowie akcja objęła już swym działaniem całą Polskę. W tym roku włączają się w nią 43 hospicja z 40 miast na terenie całego kraju. Nad krakowską honorowy patronat sprawuje od lat kardynał Franciszek Macharski. Umieranie, to wyjątkowo trudny temat, niełatwo jest przyjąć do wiadomości, że choroba nowotworowa przychodzi w zasadzie z nikąd. Nie patrzy w metrykę ani w zeznanie podatkowe. Zostawia chorym miesiące, tygodnie często jedynie dni . W hospicjum przy ul Fatimskiej jest tylko 30 łóżek, a jednak w 2008 r. przebywało tam aż 427 osób, a 313 z nich zmarło. Smutno o tym mówić, ale tu mało kto przebywa długo. Biorąc udział w akcji Żonkilowych Pól Nadziei możesz pomóc tym, którzy przebywają tam obecnie. Pamiętajmy o tym, że ludzi trzeba kochać do końca. Do ostatniej chwili życia. Swoje wsparcie dla hospicjum można również okazać przekazując na jego rzecz 1% swojego podatku.
AŁ
Od lewej: zastępca prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza Jolanta Stokłosa i Lidia Jazgar.