Także na terenie Nowej Huty bezpłatne porady prawne dla mieszkańców. Zapewnia je… FUNDACJA ACADEMIA IURIS
Dodane przez Administrator dnia 20/03/2009 16:02:17
W Nowej Hucie mieszka wielu rencistów i emerytów. Większość z nich nie stać na kosztowną pomoc prawną, a codzienność przynosi wiele spraw, w których pomoc prawnika staje się niezbędna – zwłaszcza w sprawach cywilnych, dotyczących spraw mieszkaniowych i lokalowych. Dla nich wszystkich mamy dobrą wiadomość. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych, dzięki funkcjonującej na terenie Dzielnicy XVIII Fundacji Academia Iuris.
Fundacja Academia Iuris powstała w 2002 roku jako niezależna pozarządowa organizacja non–profit. Jej podstawowym celem jest ochrona praw i wolności obywatelskich oraz umacnianie zaufania do państwa i prawa. Fundacja prowadzi ogólnopolską sieć punktów porad prawnych.
Punkt bezpłatnego poradnictwa prawnego w Nowej Hucie mieści się w budynku Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych na osiedlu Centrum C blok nr 10. Wolontariusze – studenci i absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego – udzielają bezpłatnych porad w pokoju nr 107 w każdy poniedziałek w godz. 12.00 – 14.00 oraz w środę w godz. 15.00 – 17.00. Telefon (0–12) 642-21-56 wewn. 26 – czynny jest w godzinach dyżurów.
Wszystkie porady prawne są konsultowane z adwokatami i radcami prawnymi współpracującymi z fundacją. Wolontariusze udzielają porad m. in. z takich dziedzin prawa, jak:
+ prawo rodzinne (przykładowe zagadnienia szczegółowe: wniosek o zmianę kuratora ustanowionego przez sąd do nadzorowania kontaktów z dzieckiem, apelacja od wyroku podnoszącego zasądzone alimenty na dziecko, rodzina zastępcza - uznanie dziecka (przysposobienie);
+ prawo opiekuńcze;
+ prawo cywilne, w tym mieszkaniowe i lokalowe;
+ prawo karne, wykroczeń i postępowanie w sprawach nieletnich.
Radę Programową Fundacji tworzą: prof. Marek Safjan (były Prezes Trybunału Konstytucyjnego), prof. Andrzej Zoll (były Rzecznik Praw Obywatelskich), prof. Hubert Izdebski oraz ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier. Pomoc udzielana jest bezpłatnie. Wolontariusze nie czerpią żadnych korzyści majątkowych w związku ze swoją pracą w Fundacji.
By zasięgnięcie pomocy przebiegało sprawnie, wolontariusze radzą, by pamiętać o kilku zasadach.
Co ze sobą zabrać?
Na dyżur należy wziąć ze sobą wszystkie dokumenty ważne dla sprawy, z którą się przychodzi. Należy również przynieść kopie tych dokumentów. Jest to bardzo ważne, bo być może zajdzie potrzeba, że wolontariusz będzie musiał wziąć kopie dokumentów, aby skonsultować sprawę z zawodowym prawnikiem. Wolontariusz nie może zabrać oryginałów dokumentów, a część punktów porad nie jest wyposażona w kserokopiarki. Oczekiwanie, aż klient doniesie kopie swoich dokumentów zazwyczaj wydłuża rozwiązanie sprawy o kilka dni.
Jak przygotować się do spotkania w punkcie porad?
Przed spotkaniem w punkcie warto wypisać sobie wszystkie szczegóły sprawy, z którą się przychodzi. Będzie to pomocne w czasie opisywania problemu wolontariuszowi. Trzeba również przygotować sobie wcześniej listę pytań do wolontariusza, aby usprawnić przebieg spotkania. Prosimy o podanie wolontariuszowi wszystkich szczegółów sprawy prawnej, nawet jeśli mogłyby one być krępujące. Wolontariusz jest po to aby pomóc, a nie aby oceniać. Rozumie sytuację i postara się zrobić wszystko, aby udzielić pomocy. Prosimy odpowiadać mu konkretnie i zgodnie z prawdą. Prosimy o jasne sformułowanie tego, czego oczekują Państwo od naszego wolontariusza. Prosimy pamiętać o tym, że czas wolontariusza jest ograniczony. Musi on porozmawiać z wieloma klientami. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się do wizyty w Poradni i przemyślenie swoich pytań.
Czy pomoc naprawdę jest bezpłatna?
Tak, pomoc prawna uzyskana w siedzibie Fundacji jest bezpłatna. Wolontariusze nie czerpią żadnych korzyści majątkowych w związku ze swoją pracą w Fundacji. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego i wszystkie środki, na jakich opiera swe działanie pochodzą z darowizn.
Czego można oczekiwać w trakcie spotkania?
Na początku wolontariusz wręczy do podpisania oświadczenie o tym, że:
+ pomoc adwokata lub radcy prawnego byłaby w Państwa przypadku znacznym wydatkiem
+ Państwa sprawy nie prowadzi adwokat ani radca prawny
+ przyjmują Państwo do wiadomości, iż sprawę będzie prowadził wolontariusz, a nie zawodowy prawnik
+ przyjmują Państwo do wiadomości, że wolontariusz nie może reprezentować Państwa przed sądem
+ przyjmują Państwo do wiadomości, że odpowiedzialność odszkodowawcza wolontariuszy, Poradni, jej pracowników i współpracowników jest wyłączona, z wyjątkiem wyrządzenia szkody z winy umyślnej
+ przyjmują Państwo do wiadomości, że ani wolontariusz, ani inne osoby działające w Poradni nie mogą odmówić zeznań co do faktów, o których dowiedziały się w toku prowadzenia sprawy
+ wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez fundację.
Wolontariusze pracujący w Poradni proszą, by pamiętać, że odpowiedź negatywna na którykolwiek z tych punktów jest równoznaczna z rezygnacją z pomocy.
Następnie każdy zainteresowany poradą prawną otrzymuje do wypełnienia kwestionariusz osobowy. W następnej kolejności zostaje przeprowadzona rozmowa, w czasie której wolontariusz będzie się starał zebrać jak najwięcej informacji o sprawie, z którą przychodzą zainteresowani. Pod koniec wizyty wolontariusz przygotuje poradę lub (jeśli jest konieczne jeszcze jedno spotkanie) bieżące wskazówki i wyznaczy datę kolejnego spotkania. W czasie wizyty kończącej sprawę zainteresowani otrzymują poradę na piśmie oraz wszelkie niezbędne wyjaśnienia.
(f)