[2017.04.20] CO DALEJ Z MUZEUM PRL?
Dodane przez Administrator dnia 21/04/2017 20:43:07
W b. kinie „¦wiatowid” w kwietniu 2008 roku powsta³o Muzeum PRL i do 2012 by³o finansowane z bud¿etu centralnego (przez Ministerstwo Kultury). By³ to krakowski oddzia³ Muzeum Historii Polski. Od 1 stycznia 2013 muzeum zosta³o przejête przez Miasto, ale Ministerstwo mia³o dok³adaæ ok. 1 milion z³otych rocznie. 16 pa¼dziernika 2013 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisa³o z Gmin± Miejsk± Kraków umowê o wspólnej realizacji inwestycji w by³ym Kinie „¦wiatowid” pod nazw± Muzeum PRL-u.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa dzia³aj±c jako zarz±dca Muzeum PRL-u (w organizacji) w dniu 5 kwietnia 2017 r. otrzyma³o pismo od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym zawarta zosta³a informacja o zamiarze zaniechania finansowania przez MKiDN dalszych dzia³añ Muzeum PRL-u. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa nie bêd±c stron± przedmiotowej umowy niezw³ocznie przekaza³o otrzyman± informacjê w³adzom Gminy Miasta Kraków deklaruj±c swój udzia³ we wszystkich dzia³aniach maj±cych na celu kontynuowanie tej niew±tpliwie wa¿nej inwestycji.
W tej sytuacji warto przypomnieæ jak± prowadzi ró¿norodn± i bogat± dzia³alno¶æ w budynku Kina ¦wiatowid, Muzeum PRL-u (w organizacji). W latach 2014-2016 zrealizowano 12 wystaw czasowych, którym towarzyszy³y katalogi. Muzeum wyda³o 3 numery w³asnego rocznika naukowego „¦wiatowid”. Instytucja prowadzi dzia³alno¶æ edukacyjn± realizuj±c program zajêæ na temat architektury PRL (we wspó³pracy z Fundacj± „Instytut Architektury”), „Podwieczorki w Muzeum” czyli rozmowy o ¿yciu codziennym w PRL, oraz cykle dyskusji popularno-naukowych: „Mity PRL-u” i „Nie tylko PRL”. Muzeum prowadzi aktywn± wspó³pracê z lokalnym ¶rodowiskiem dzia³aczy opozycji skupionych w stowarzyszeniu „Sieæ Solidarno¶ci”, realizuj±c wspólnie cykl debat oraz wystawy. W schronie Kina ¦wiatowid uruchomiona zosta³a podziemna wystawa sta³a pod tytu³em „Atomowa Groza”. Z innych dzia³añ nale¿y wspomnieæ o projekcjach filmów opowiadaj±cych o komunizmie w krajach bloku wschodniego oraz „Porankach w Muzeum” czyli o zajêciach dla dzieci.
Dzia³aj±c publicznie od roku 2014 muzeum cieszy siê rosn±c± frekwencj±, która w zesz³ym roku przekroczy³a 15 tys. zwiedzaj±cych. Muzeum sta³o siê wa¿nym elementem oddzia³ywania kulturowego w swoim otoczeniu oraz rozpoczê³o systemowe gromadzenie zbiorów, realizuj±c przemy¶lan± politykê. W kolekcji MPRL-u znajduj± siê dzie³a sztuki i inne materialne ¶wiadectwa z obszaru statutowych zainteresowañ. Na dzieñ dzisiejszy Muzeum zgromadzi³o 6644 muzealiów oraz za³o¿y³o bibliotekê, której zasoby to 706 pozycji wydawnictw zwartych i ci±g³ych stanowi±cych ponad 1000 woluminów.
Radni M. Krakowa z PO i Przyjaznego Krakowa na ostatniej sesji RMK przed ¶wiêtami Wielkanocnymi próbowali przeg³osowaæ rezolucjê do w³adz centralnych o utrzymanie dofinasowania Muzeum PRL przez MKiDN. Jednak rezolucja nie uzyska³a poparcia radnych PiS i nie zosta³a wprowadzona do porz±dku obrad sesji. Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego? Czy chodzi o zablokowanie jakiekolwiegokolwiek przypominania naszej historii, a mo¿e chodzi nawet o zbyt krytyczne rozliczanie czasu PRL? Przecie¿ obecnie rz±dz±cy krajem z jednej strony mocno krytykuj± miniony czas PRL, a z drugiej odbudowuj± w wielu dziedzinach ¿ycia rozwi±zania ¿ywcem wyjête z PRL!
S£AWOMIR PIETRZYK