O rewitalizacji Nowej Huty
Dodane przez Administrator dnia 12/02/2009 07:28:59
Zróbmy to razem
Miasto ma wobec naszej dzielnicy całkiem poważne zamiary. W najbliższych latach zajmie się m.in. odnową alei Róż i placu Centralnego. Decyzja co do ostatecznego kształtu centrum Nowej Huty wciąż jest w naszych rękach.

Nieczęsto jest tak, że Nowa Huta zostaje „przepuszczona w kolejce” przed innymi częściami Krakowa. Tym razem można śmiało powiedzieć, że się udało. Radni pod koniec ubiegłego roku przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji Krakowa. Wśród licznych obszarów, które początkowo miały być nim objęte wybrano dwa: Stare Miasto i „starą” Nową Hutę.
Jest realna szansa, niemal pewność, że miasto skieruje w stronę naszej dzielnicy strumień gotówki. Pojawia się okazja, nie tylko na odnowę infrastruktury, ale również na przygotowanie preferencyjnych przepisów dla lokalnych przedsiębiorców i działaczy, które pozwolą na rozwój i wprowadzenie nowych usług do dzielnicy. Należy zatem zadbać o to, żeby mieszkańcy Nowej Huty mieli wpływ na rodzaj działań podejmowanych przez miasto w ramach procesu rewitalizacji. Aby to osiągnąć musimy, jako społeczność, być przede wszystkim jednomyślni, musimy prezentować wobec miasta „jeden front” mówiąc wprost - trzeba się dogadać. Taki zamysł mieli twórcy Forum dla Nowej Huty. Forum to nieformalna koalicja nowohuckich organizacji, instytucji i firm, której celem jest współpraca na rzecz rozwoju lokalnego.
Podczas ostatniego spotkania, w siedzibie firmy Philip Morris, członkowie Forum dyskutowali m.in. o rewitalizacji Nowej Huty. Jednym z głównych głosów spotkania był głos Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. O jego pomysłach na rewitalizację rozmawiam z Katarzyną Danecką i Małgorzatą Hajto, pracownikami Działu Projektów i Relacji Publicznych.
Czym tak naprawdę jest rewitalizacja? Jak ma rozumieć to pojęcie przeciętny mieszkaniec Nowej Huty?
K.D.: Rewitalizacja, to stworzenie warunków do rozwoju, odnowa na wielu płaszczyznach – architektonicznej, społecznej, gospodarczej… Wiemy, że dla wielu osób takie słowa brzmią nieco enigmatycznie. Niezbędne jest stałe informowanie społeczności lokalnej, dlatego chcemy utworzyć punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców obszaru „starej” Nowej Huty. Jego celem byłaby współpraca ze wszystkimi, którzy są zainteresowani lokalną rewitalizacją oraz szeroko rozumianą informacją na temat rewitalizacji.
M.H.: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida od lat podejmuje wiele działań związanych z rewitalizacją. Przez ostatnie cztery lata realizowaliśmy projekt unijny „Nowa Huta – Nowa Szansa”, którego celem była rewitalizacja społeczno–gospodarcza dzielnicy. Dzięki współpracy z krajami UE mieliśmy okazję poznać udane przykłady „odnowy miast” u naszych zachodnich partnerów. Posiadamy również wieloletnie doświadczenie w związane z prowadzeniem punktów informacji europejskiej.
K.D.: Trzeba pamiętać, że rewitalizacja to nie działania na rok czy dwa. To proces, który ma przebiegać latami w sposób ciągły. Istnieje ogromna potrzeba aby zaangażowani w niego byli wszyscy mieszkańcy dzielnicy i w konsultacji z nimi wytyczone zostały ścieżki podejmowanych przez miasto działań .

Czy naprawdę mamy wpływ na to co miasto zaplanuje w naszej dzielnicy?
K.D.: Tak. Od początku przygotowywania Lokalnego Programu Rewitalizacji Krakowa trwają konsultacje społeczne. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida aktywnie się w nie włączył składając kilka ważnych dla środowiska lokalnego projektów. Część z nich znalazła odzwierciedlenie w przygotowanym przez Miasto dokumencie.
M.H.: Nasza instytucja realizuje również program pn. „Zrozumieć miasto”. To cykliczne otwarte spotkania będące platformą do dyskusji na temat palących problemów i ważnych dla Nowej Huty kwestii. Na ostatnim spotkania pt. „Aleja Róż – rewaloryzacja osi śródmiejskiej Nowej Huty”, Marta Kurek, młoda nowohucianka a zarazem dyplomowany architekt krajobrazu, zaprezentowała swój pomysł na odnowę tej ważnej i reprezentacyjnej dla Nowej Huty alei. Projekt wywołał żywą dyskusję uczestników spotkania, wśród których znaleźli się mieszkańcy dzielnicy, działacze lokalni, eksperci z zakresu „odnowy miast” oraz bezpośrednio odpowiedzialni za cały proces przedstawiciele Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta UMK.

Jakie pomysły w związku z lokalnym programem rewitalizacji ma OKN?
K.D.: Mamy wiele ciekawych pomysłów. Nadal aktualne są te zgłoszone w ramach konsultacji społecznych jeszcze w 2007 r. Są to m.in.: Strefa Mediów” (wraz z Mediateką),
Fort 49 a – baza turystyczna w Mogile, Szlaki spacerowe Nowej Huty, Salon Nowej Huty w alei Róż,
Łąki Nowohuckie – Informacja – Promocja – Rekreacja, Zielone spacery po Nowej Hucie, Aleja Róż – Aleja Spotkań oraz Green Garage/Zielony Garaż.

M.H.: Jesteśmy również gotowi wspierać Miasto przy realizacji projektu pilotażowego, który obejmować będzie aleję Róż, plac Centralny do terenu Łąk Nowohuckich. Przede wszystkim chcemy przyczynić się do zwiększenia uczestnictwa mieszkańców Nowej Huty w całym procesie.

Jakiego efektu rewitalizacji spodziewacie się jako mieszkanki i miłośniczki tej dzielnicy?
K.D.: Nasze oczekiwania, nie ukrywamy, są duże. Przede wszystkim liczymy na pozytywne zmiany w charakterze dzielnicy. Dużą rolę widzimy w rozwoju instytucji kulturalnych działających na jej terenie. Nie mamy zamiaru siedzieć z założonymi rękami. Zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę na wprowadzenie istotnych zmian w Nowej Hucie największy wpływ będą mieli jej mieszkańcy oraz działające na jej terenie instytucje i organizacje. Od naszej współpracy i zaangażowania zależeć będzie ostateczny kształt naszej dzielnicy.
M.H.: Zdajemy sobie też sprawę, że na efekty rewitalizacji dzielnicy trzeba będzie poczekać. Mamy jednak nadzieję, że zarówno projekt pilotażowy realizowany przez miasto jak i pozostałe działania będą przebiegać zgodnie z oczekiwaniami i sugestiami mieszkańców Nowej Huty.
+ + +
Miejmy nadzieję, że uda się zrealizować większość z zaplanowanych projektów. Czego, dziękując za rozmowę, serdecznie życzę pracownikom Ośrodka Kultury im C.K. Norwida.





W trakcie spotkania pt. „Aleja Róż – rewaloryzacja osi śródmiejskiej Nowej Huty”, Marta Kurek zaprezentowała swój pomysł na odnowę tej ważnej i reprezentacyjnej dla Nowej Huty alei.