[2016.10.01] Ważna rocznica
Dodane przez Administrator dnia 01/10/2016 12:29:15
We wtorek, 27 września, minęło 77 lat od momentu powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Jego początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.
Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Podziemnym parlamentem był Polityczny Komitet Porozumiewawczy, później Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej. Delegat Rządu na Kraj, który od maja 1944 r. miał rangę wicepremiera, kierował zakonspirowanym aparatem administracji cywilnej - Delegaturą Rządu na szczeblu centralnym, w województwach i powiatach. Delegatura składała się z 18 departamentów, m.in. Spraw Wewnętrznych, Informacji i Prasy, Pracy i Opieki Społecznej oraz Oświaty i Kultury. Wymiarem sprawiedliwości zajmowało się Kierownictwo Walki Cywilnej (był to oddzielny organ Delegatury) wraz z Cywilnymi Sądami Specjalnymi i Państwowym Korpusem Bezpieczeństwa (czyli podziemną policją). Sądzono za kolaborację z okupantem i wymierzano kary - od bojkotu, przez chłosty, aż po wyroki śmierci. Wydawano także wyroki za przestępstwa pospolite.
Jednym z największych osiągnięć Polskiego Państwa Podziemnego była organizacja tajnego nauczania. Tylko w roku szkolnym 1943/1944 na terenie Generalnego Gubernatorstwa tajnym nauczaniem na poziomie szkoły średniej objętych zostało prawie 84 tys. uczniów. Tajne nauczanie akademickie odbywało się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Lwowie, Częstochowie i Kielcach. Dyplomy tajnych studiów uzyskało 6,5 tys. osób.
Polskie Państwo Podziemne było prawdziwym fenomenem w ogarniętej II wojną światową Europie. Trzeba o tym pamiętać. Zwłaszcza dzisiaj, gdy tak wielu próbuje nasz kraj szkalować.
Jan L. FRANCZYK