[2016.04.29] TRZY ŚWIĘTA
Dodane przez Administrator dnia 29/04/2016 19:52:41
Przed nami przedłużony weekend podczas którego będziemy obchodzić trzy święta. W niedzielę przypada święto 1 maja, które budzi kontrowersje w niektórych środowiskach antykomunistycznych, chociaż jego geneza nie ma nic wspólnego z tą ideologią. 2 maja obchodzimy najnowsze święto Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony 20 lutego 2004 roku. Wreszcie 3 maja, mamy święto nawiązujące do pierwszej polskiej Konstytucji z 3 maja 1791 roku, a drugiej po amerykańskiej w świecie.
Geneza święta pracy nawiązuje do wydarzeń z 1886 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Fatalne warunki pracy, niskie płace i 12 godzinny dzień pracy były dotkliwe dla ludzi pracy najemnej. Nic zatem dziwnego, że upomnieli się robotnicy o swoje prawa, a pretekstem były masowe zwolnienia w jednej z dużych chicagowskich firm. Doszło do demonstracji w które zaangażowały się związki zawodowe. Były one pokojowe, ale nie obyło się bez prowokacji w wyniku których polała się krew robotnicza, z których kilku poniosło śmierć. W jednej z czerwcowych demonstracji zginął od bomby rzuconej przez prowokatora jeden policjant, a inni zostali ranni. Zaczęły się pokazowe procesy w wyniku których kilku przywódców demonstracji skazano na karę śmierci i czterech z nich powieszono. Trzy lata po tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 roku II Międzynarodówka uznała dzień 1 maja Świętem Pracy. Chciano w ten sposób docenić oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie w wyniku tych zajść poniósł ruch robotniczy. W Polsce międzywojennej święto to było nielegalne i obchodzone przez lewicowe partie i ruch związkowy. Dopiero w 1950 roku w PRL ustanowiono to święto jako państwowe, czyniąc z niego często święto fasadowe i przymusowe, co powodowało liczne negatywne reakcje u niektórych ludzi. Stąd być może taka niechęć u części osób do tego święta, a ma ono jak najbardziej czyste i sprawiedliwe konotacje. Tym bardziej, iż kościół katolicki również oficjalnie obchodzi to jako wspomnienie św. Józefa rzemieślnika (robotnika) wprowadzone przez Papieża Piusa XII do kalendarza liturgicznego.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 2 maja dopełnił trzydniowe świętowanie i jeśli już wywieszamy flagi 1 maja to mogą one wisieć do 3 maja w sposób w pełni uzasadniony. Miłą nową tradycją jest noszenie w tym dniu kokardy w barwach narodowych, którą wprowadził prezydent Lech Kaczyński, a kontynuował jego następca Bronisław Komorowski.
Wreszcie Święto 3 maja nawiązuje do bardzo postępowej Konstytucji jak na owe czasy zmierzającej do likwidacji rozpasanej demokracji szlacheckiej, której symbolem było słynne liberum veto. Zrównano mieszczan ze szlachtą, a chłopa wzięto pod opiekę państwa łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Przyjęcie ustroju monarchii konstytucyjnej miało wzmocnić państwo, ale nie wszystkim to się spodobało i doszło do konfliktu z ówczesnymi mocarstwami, które doprowadziły do rozbiorów Polski i zniknięcia jej z map suwerennych państw na 123 lata.
Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem obchodzonym 3 maja, a ustanowionym w 1919 r. Przywrócone zostało ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r. odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. I jest to pewien symbol nadrobienia zaległości, bo zupełnie dla mnie niezrozumiałym było nie obchodzenie oficjalnie tego święta w PRL.
SŁAWOMIR PIETRZYK