[2016.04.15] Bezrobocie
Dodane przez Administrator dnia 15/04/2016 20:16:35
Jednym ze wskaźników stanu, w jakim znajduje się gospodarka danego państwa jest poziom bezrobocia. Im większe bezrobocie, tym większe problemy dla danego kraju. Im bezrobocie mniejsze, tym większe zadowolenie obywateli. Z najnowszego raportu Eurostat wynika, że stopa bezrobocia w Polsce spadła do poziomu 6,8 proc.
A co to jest Eurostat? Eurostat, to urząd statystyczny Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu. Na poziomie Unii Europejskiej Eurostat zapewnia tworzenie statystyki europejskiej zgodnie z ustalonymi przepisami i zasadami statystycznymi. Eurostat utworzono w 1953 r. w celu wsparcia prac Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a od 1958 r., po powstaniu Wspólnoty Europejskiej stał się jedną z podstawowych jednostek Komisji Europejskiej. Misją Eurostatu jest dostarczanie Unii Europejskiej wysokiej jakości informacji statystycznych na poziomie europejskim, które umożliwiają porównania między krajami i regionami.
I wrócimy znów do Polski. Otóż z danych Eurostat wynika, że w ostatnich miesiącach Polska odnotowuje kolejne spadki stopy bezrobocia. Tuż po wyborach parlamentarnych poziom bezrobocia wynosił 7,1 proc. W grudniu stopa bezrobocia spadła do 7 proc., w styczniu do 6,9, a w lutym do wspomnianych już 6,8 proc. Spadek jest systematyczny. Co warte przypomnienia, bezrobocie nigdy nie rosło, gdy u władzy było Prawo i Sprawiedliwość. Tak było w latach 2005-2007 (wówczas w żadnym miesiącu nie odnotowano wzrostu bezrobocia), tak jest i teraz.
To dlatego społeczne poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości utrzymuje się wciąż na rekordowo wysokim poziomie. Pomimo totalnej krytyki opozycji.
Jan L. FRANCZYK