[2016.04.06] Śluby Jana Kazimierza
Dodane przez Administrator dnia 06/04/2016 18:09:13
360 lat temu, 1 kwietnia 1656 roku w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, król Jan Kazimierz Waza, podczas Mszy św. odprawianej przez nuncjusza apostolskiego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, złożył śluby, w których poddał Rzeczpospolitą w opiekę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Nie była to łatwa chwila, prawie cały kraj opanowały szwedzkie wojska, a nadzieja na pokonanie najeźdźców wydawała się bardzo wątła. Zwrot w nastrojach większości społeczeństwa dokonał się po zakończonym niepowodzeniem oblężeniu przez Szwedów Klasztoru Jasnogórskiego. Po tym wydarzeniu król Jan Kazimierz wrócił z krótkiego wygnania, dotarł do Lwowa i tam złożył ślubowanie Matce Bożej, a równocześnie obiecał po uwolnieniu kraju poprawić sytuację prawną mieszczan i chłopów.
Kraj, który król polecał opiece Matki Bożej, a który zmagał się z obcym najazdem, należał jeszcze niedawno do największych mocarstw w Europie. Jan Kazimierz mówił: „Ciebie za Patronkę moją i państwa mego Królową dzisiaj obieram. Mnie, Królestwo moje Polskie, Wielkie Księstwo Litewskie, Ruskie, Pruskie, Mazowieckie, Żmudzkie, Inflanckie i Czernihowskie, wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystko Twojej osobliwej opiece i obronie polecam…”
Wojna ze Szwecją zakończyła się sukcesem, jednak Rzeczpospolita nie odzyskała już dawnej świetności z czasów Jagiellonów. Ale nawet po całkowitej utracie niepodległości w XIX wieku, śluby króla Jana Kazimierza były przywoływane jako źródło nadziei na odbudowę państwa. Wielokrotnie też obchodzono ich rocznicę. Do tych ślubów nawiązał kardynał August Hlond 8 września 1946 roku, powierzając Polskę, u progu komunistycznej niewoli, Niepokalanemu Sercu Maryi. Od jesieni 1953 roku, a więc wkrótce po uwięzieniu kardynała Stefana Wyszyńskiego, następcy kardynała Hlonda na stolicy prymasowskiej, zrodziła się tradycja odmawiania Apelu Jasnogórskiego. Z kolei Kardynał Wyszyński, wciąż jeszcze więziony, przygotował Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, ogłoszone na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku, a więc w roku okrągłej rocznicy ślubów Jana Kazimierza. Ich rota stała się ważnym elementem obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. Do tradycji lwowskich ślubów wielokrotnie nawiązywał też Ojciec Święty Jan Paweł II.
Dziesięć lat temu na uroczystości jubileuszowe przyjechał do Lwowa prezydent Lech Kaczyński, a towarzyszyli mu m.in. poseł Marek Kuchciński, wiceprzewodniczący Prawa i Sprawiedliwości oraz Andrzej Stelmachowski, marszałek Senatu. Wizyta Prezydenta RP miała charakter religijny, a więc prywatny, ale odbywała się z życzliwą pomocą władz niepodległej Ukrainy. W tym roku uroczystości jubileuszowe również odbywają się we Lwowie, a także w innych miejscach, związanych z historią ślubów Jana Kazimierza, m.in. na Jasnej Górze. We Lwowie główne uroczystości zaplanowane są na sobotę 9 kwietnia.
Rocznicowe obchody obiecał już sam król Jan Kazimierz, deklarując że „gdy za zlitowaniem Syna Twego otrzymam wiktoryę nad Szwedem, będę się starał, aby rocznica w państwie mym odprawiała się solennie do skończenia świata rozpamiętywaniem łaski Boskiej i Twojej, Panno Przeczysta!”.
Ryszard Terlecki