[2015.12.20] Władza należy do Narodu
Dodane przez Administrator dnia 20/12/2015 13:54:36
Ostatnie tygodnie zdominowane zostały przez gorące spory wokół Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja, i ta sejmowa, i ta pozaparlamentarna, od PO po SLD, zarzuca rządzącym łamanie konstytucji, broniąc Trybunału w zaproponowanym przez siebie składzie jak niepodległości. Tworzy komitety obrony demokracji, urządza manifestacje, a wszystkiemu wtórują zaprzyjaźnione media – od TVN-u po telewizję publiczną. No, w to pospolite ruszenie angażuje się też na wyjątkową skalę „Gazeta Wyborcza”. Byłbym o niej zapomniał.
Na to wszystko, co dzieje się wokół Trybunały Konstytucyjnego trzeba popatrzeć jednak bez niepotrzebnych emocji. Cała sprawa ma kontekst polityczny, i cały spór wokół Trybunału Konstytucyjnego też ma charakter polityczny. Nikt tutaj nie łamie konstytucji, nikt nie niszczy demokracji, ani też nikt nie wprowadza dyktatury. Po prostu toczy się fundamentalny spór o kształt i zakres władzy sądowniczej w naszym kraju. Konstytucja RP w swoim artykule 4 stwierdza, że „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”. I dalej, że „Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Taką władzą wybraną przez naród jest prezydent, i taką władzą są wybrani przez naród posłowie i senatorowie tworzący Sejm i Senat.
Sędziowie, nawet sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, przez naród wybierani nie są. A można odnieść wrażenie, że chcą być w państwie władzą najwyższą – stojącą ponad Sejmem i ponad prezydentem. Chcą istnieć jako swego rodzaju najwyższa, niekrytykowalna i nietykalna kasta. A przecież uzasadnionych zastrzeżeń odnoszących się do funkcjonowania polskiego sądownictwa można mieć sporo. Z Trybunałem Konstytucyjnym włącznie.
Jan L. FRANCZYK