[2015.11.14] Wyłazy dachowe zamknięte na kłódkę
Dodane przez Administrator dnia 14/11/2015 09:53:52
Czy wyłazy dachowe mogą być zamykane na kłódkę, aby uniemożliwić wchodzenia na dach budynków wspólnoty mieszkaniowej osobom postronnym, które niszczą pokrycie dachu i nową termoizolacyjną elewację budynku, urządzają sobie punkt widokowy oraz spożywają alkohol w tym miejscu, sprowadzając na siebie tym nieodpowiedzialnym zachowaniem nawet niebezpieczeństwo utraty życia? Jak wspólnota mieszkaniowa może zabezpieczyć się od następstw niszczenia mienia oraz ewentualnej odpowiedzialności cywilno-karnej w przypadku nieszczęśliwego wypadku, nie naruszając przepisów w tym zakresie?

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych w § 12 mówi, że: Pomieszczenia techniczne w budynku, piwnice, strychy oraz inne pomieszczenia, nie przewidziane do użytkowania przez osoby trzecie, powinny być zabezpieczone przed dostępem tych osób.
Co prawda w rozporządzeniu użyte jest słowo pomieszczenia, a dach pomieszczeniem nie jest, tym niemniej intencją ustawodawcy było zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich wszystkich miejsc nieprzewidzianych do użytkowania przez te osoby. Tak więc, jeżeli wyłazy dachowe są łatwo dostępne, np. bezpośrednio z klatki schodowej, to nie tylko mogą, ale powinny być zamykane na kłódkę lub w inny sposób. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kontroli przewodów kominowych, czy konserwacji innych urządzeń umieszczonych na dachu dostęp na dach powinien być możliwy. Innymi słowy klucz powinien być przechowywany lub zdeponowany w takim miejscu czy pod dozorem takich osób, które umożliwią wejście na dach konserwatorom i innym osobom upoważnionym. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której klucz przechowywany jest wyłącznie u osoby (członka zarządu) pracującej w dużej odległości od budynku, nie mówiąc już o możliwym jego wyjeździe na urlop lub w delegację. Jeśli chodzi o niszczenie pokrycia dachu (i nie tylko), to również należy przywołać przepis zawarty w cytowanym rozporządzeniu MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. W § 11 ust. 2 czytamy, że: Naprawa uszkodzeń w budynku, powstałych z winy osoby korzystającej z lokalu znajdującego się w tym budynku, obciąża użytkownika tego lokalu. Należy dodać, że za gości, czy inne osoby trzecie, którym użytkownik lokalu umożliwił wejście na teren budynku, odpowiada tenże użytkownik lokalu. I jeszcze sprawa spożywania alkoholu. Zakaz spożywania alkoholu na terenie nieruchomości wspólnej powinien być zawarty w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej (przyjętym uchwałą właścicieli lokali). Co prawda wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do samodzielnego nakładania kar na osoby naruszające postanowienia regulaminu, ale takie naruszenia stanowią podstawę do wezwania straży miejskiej, która powinna w takim przypadku podjąć interwencję.
(sp)