[2015.08.27] 35 lat „Solidarności”
Dodane przez Administrator dnia 27/08/2015 19:27:56
Pod koniec sierpnia minie 35 lat od historycznych chwil, gdy komunistyczne władze Polski Ludowej, wobec rozszerzającej się fali społecznego protestu, zdecydowały się podpisać porozumienia ze strajkującymi robotnikami Wybrzeża – 30 sierpnia 1980 roku w Szczecinie, a następnego dnia w Gdańsku. To otworzyło drogę do legalnego działania niezależnych i samorządnych związków zawodowych, otworzyło drogę do powstania „Solidarności”.
Od początku jednak „Solidarność” przekraczała formułę klasycznego związku zawodowego. W spontaniczny i naturalny wręcz sposób stała się potężnym ruchem społecznym. Ludzie „Solidarności” walczyli oczywiście o prawa pracownicze, o lepsze płace, o lepsze warunki pracy w polskich zakładach, ale większość z nich zdawała sobie sprawę, że obok spraw pracowniczych równie ważne są wartości patriotyczne i chrześcijańskie. „Solidarność” była ruchem społecznym, który walnie przyczynił się do obalenia w Europie zbrodniczego systemu komunistycznego, odzyskania przez nasz kraj niepodległości i wprowadzenia demokracji. I „Solidarność”, pomimo różnych zawirowań w trakcie tych minionych 35 lat, pozostało wierna - zarówno swoim powinnościom wobec pracowników jak i wobec Ojczyzny.
Dziś można spotkać osoby, które narzekają, że pod wieloma względami jest teraz gorzej niż za komuny. Być może to prawda. Ale jeśli tak jest, to sami sobie to zawdzięczamy. Bo sami wybieramy posłów, senatorów czy radnych. Nikt z zewnątrz nam ich nie narzuca. A najbliższą okazję wyboru będziemy mieć 25 października. Warto nie zmarnować wtedy swojego głosu. Gra idzie przecież o to, jak będzie funkcjonować nasze państwo.
Jan L. FRANCZYK