[2014.12.24] Wigilia z karpiem
Dodane przez Administrator dnia 24/12/2014 11:52:17
Trudno sobie wyobrazić wigilijny stół bez karpia. Tak trudno, że w powszechnej świadomości karp uchodzi za rybę typową polską, chociaż tak naprawdę ryba ta nigdy nie była przedstawicielem naszej rodzimej ichtiofauny. Z drugiej strony zdążyliśmy się z nią oswoić, bo – jak podają źródła – już w XIII wieku karp był hodowany w stawach w okolicach Milicza, Przygody, Oświęcimia i Zatora. Karp, dzięki swojej popularności, był częstym gościem w kuchni wielu krajów (tylko Anglicy uważają go za rybę niejadalną). Stąd istnieje bardzo dużo przepisów na jego przyrządzanie, które znaleźć można zarówno w książkach kucharskich jak i poradnikach wędkarskich. W Polsce, na Wigilię każdy karpia smaży po swojemu. Ale, niezależnie od jego tradycyjnej wigilijnej postaci, warto zainteresować się także innymi sposobami przyrządzenie tej wspaniałej ryby. A nóż któryś z przepisów na stałe zagości na naszym stole? Oto kilka sprawdzonych przepisów.
Karp po żydowsku
1,5-2 kg karpia, 1 kg cebuli, 3-4 pietruszki, 3-4 marchewki, ok. 3 łyżek masła, 4 jaja, ok. 250 g mąki macowej, ok. 2-3 łyżki mąki zwykłej, liść laurowy, kilka ziaren pieprzu, sól, cukier, szczypta mielonego cynamonu. Karpia sprawić, pokroić na niezbyt duże dzwonka i ułożyć ciasno w rondlu w następujący sposób: warstwa ryby, warstwa cebuli pokrojonej w plastry, trochę plasterków pietruszki i marchwi, warstwa ryby itd. Całość zalać wodą tak, aby pokryła rybę. Dodać do smaku sól, listek laurowy i pieprz oraz kulki przygotowane w następujący sposób: na 1 kg ryby 2 łyżeczki masła rozetrzeć na spodku z mąką i uformować z tej masy niewielkie kulki. Rondel szczelnie przykryć, zagotować na ostrym ogniu, odstawić, trochę ostudzić, Czynność tę należy powtórzyć trzykrotnie, po czym rybę na wolnym ogniu dodusić.
Kolejną czynnością jest przygotowanie kuleczek z mąki macowej – należy utrzeć dwie łyżki masła, dodać 4 jaka i półtorej szklanki wody, wsypać ćwierć kg mąki macowej, doprawić ją solą i cynamonem, dobrze wymieszać i ustawić aż całość spęcznieje. Z masy wyrabiać kuleczki-pulpety, które należy ugotować w lekko osolonej wodzie. Na końcu wykładamy rybę na półmisek, obkładamy ją warzywami i pulpetami, a sosem, który pozostał z duszenia, polewamy całość.
Karp pieczony po włosku
1 kg karpia, 1-2 łyżki oliwy, łyżka octu, sól. Rybę oczyścić, wypatroszyć, umyć i osuszyć. Osolić z wierzchu i wewnątrz. Ułożyć w ogniotrwałym naczyniu, skropić oliwą i pokropić octem. Wstawić do średnio gorącego piekarnika i piec ok. 20-30 min., aż ryba będzie wewnątrz całkowicie dopieczona. Podawać z wydrylowanymi oliwkami i ziemniakami
Karp smażony po rosyjsku
1,5 kg karpia, 100 g masła, 2 jajka, bułka tarta. Sos: 2 łyżki oliwy, 200 g orzechów włoskich, 2 jaja, 1 łyżka tartej bułki, 1 łyżka cukru, 100 g octu, 1 łyżeczka mocnej musztardy. Karpia sprawić, podzielić na dzwonka, posolić. Po upływie pół godziny wytrzeć do sucha, maczać w jajku i bułce tartej, smażyć na gorącym maśle tak, aby skórka ryby była dobrze rumiana. Sos przygotowujemy w następujący sposób: łuskane orzechy ucieramy w moździerzu z musztardą, kolejno dodając ugotowane na twardo żółtka, oliwę, bułkę tartą i ocet. Powtórnie całość dokładnie ucieramy. Sosem, który powinien być przygotowany tuż przed podaniem ryby, polewamy ułożone na półmisku dzwonka karpia.
Smacznego!
Jakub Kleń