[2014.10.23] ŁĄCZY NAS KRAKÓW
Dodane przez Administrator dnia 23/10/2014 19:22:21
Kampania wyborcza do samorządów nabiera coraz mocniejszego tempa. Zamknięto już listy kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz na radnych wszystkich szczebli od gmin począwszy poprzez miasta i powiaty na sejmikach wojewódzkich kończąc. W Krakowie już wszystko wiadomo. Do startu w wyborach na prezydenta miasta zdecydowało się ośmiu kandydatów. Jako niezależni wystartują obecny prezydent Jacek Majchrowski, poseł na Sejm Łukasz Gibała, radny M. Krakowa Sławomir Ptaszkiewicz, lider kampanii przeciwko olimpiadzie w Krakowie Tomasz Leśniak, Graniwid Sikorski z komitetu Obrona Praw Emerytów i Rencistów. Natomiast partie polityczne wystawiły: Platforma Obywatelska radną miejską Martę Patenę, Prawo i Sprawiedliwość Marka Lasotę radnego sejmiku małopolskiego wybranego z list PO oraz Nowa Prawica Konrada Berkowicza. Zatem więcej niż połowa kandydatów deklaruje się jako niezależni lecz tylko jeden z nich urzędujący prezydent ma solidne zaplecze w postaci klubu „Przyjazny Kraków” w obecnej Radzie Miasta i bardzo mocne w swojej różnorodności i fachowości listy kandydatów na radnych. Prezydent bardzo poważnie traktuje wybory do Rady Miasta, bo zależy mu aby jak najwięcej weszło ludzi kompletnych, których łączy Kraków, a nie partyjna dyscyplina. Zresztą sam startuje w tych wyborach w okręgu nr 4, a jego zastępca Tadeusz Trzmiel w okręgu 5. W okręgu nr 1 liderem jest Wojciech Szczepaniak dyrektor ZUS w Krakowie. W okręgu nr 2 przewodzi obecny radny Jerzy Friediger wiceprzewodniczący Izby Lekarskiej w Krakowie, a 3 też lekarz i radna Anna Prokop Staszecka dyrektor szpitala Jana Pawła II.
W nowohuckich okręgach jest wielu znanych kandydatów. Listę w okręgu nr 5 otwiera obecny radny Bartłomiej Garda, a za nim jest b. poseł na Sejm w latach 1997-2007 Kazimierz Chrzanowski. Trójką jest obecny przewodniczący Rady Dzielnicy XVII Stanisław Madej, a czwórką pierwsza kobieta na liście Halina Szpakowska wiceprzewodnicząca NSZZ Arcelor Mittal Poland. Za nią są kolejne panie Elżbieta Pyka prezes Krakowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych, Ewa Marciniak, Martyna Nowakowska i Elżbieta Łagodzic. Rozdziela je przedstawiciel młodszego pokolenia panów Leszek Marmon. Listę uzupełniają Paweł Kubas, Adam Guśtak i Robert Zimniak.
W okręgu nr 7, czyli moim, bo tutaj jestem liderem listy są reprezentanci różnych środowisk. Za mną na miejscu nr 2 znajduje się Wiesław Misztal, kiedyś radny IV kadencji z Ligi Polskich Rodzin. Trójką jest Marian Bednarek dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Chemobudowy z os. Uroczego. Na czwartym i piątym miejscu są panie radne dzielnicy XVIII Krystyna Jastrzębska związana od lat z działalnością na rzecz niepełnosprawnych i Polskim Komitetem Pomocy Społecznej i Wiesława Zboroch liderka aktywnych kobiet w Chałupkach. Na szóstym miejscu kolejna pani Mirosława Miśta przewodnicząca oddziału nowohuckiego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Siódemką tak jak i na boisku w drużynie Hutnika Kraków jest piłkarz Krzysztof Świątek, a za nim jest kolejna pani Janina Szlachta od lat pracująca w nowohuckim oddziale MOPS. Na miejscu dziewiątym Tomasz Ziołek wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników Arcelor Mittal Poland. Na 10 miejscu jest jeszcze jedna pani Bożena Szybiak doświadczona zarządca nieruchomościami, pracownica PPU ADREM SA. Listę uzupełniają przedstawiciele młodszego pokolenia Adam Czopik i student II roku prawa UJ, dwudziestolatek Dominik Filemonowicz. Kandydatów list KKW Jacka Majchrowskiego łączą dwie sprawy niezależność i to, że mimo iż mogą mieć różne poglądy to Łączy ich Kraków i dobro jego mieszkańców.
SŁAWOMIR PIETRZYK