[2014.05.01] JESTEM ZA KOMPROMISEM I DIALOGIEM
Dodane przez Administrator dnia 01/05/2014 14:33:17
Koniec kwietnia i początek maja to piękny czas, bo wiosna oszałamia nas swoją świeżą zielenią, a kwitnące drzewa wprowadzają nas w nastrój optymizmu budzącego się życia. W tych dniach przypadają także ważne święta. Analizując je chronologicznie, każde z nich jest ważne dla wielu z nas na swój sposób. Pierwsza niedziela po świętach Wielkiej Nocy, to Święto Miłosierdzia ustanowione przez polskiego Papieża. W tym roku przypadło ono 27 kwietnia i zarazem było ważnym wydarzeniem dla Polaków bez względu wyznawaną religię, a także nawet dla ateistów. Kanonizacja Jana Pawła II to uznanie Jego wkładu w rozwój ludzkości na drodze wzajemnego porozumienia i poszanowania drugiego człowieka. Ja, a także sądzę zdecydowana większość Polaków z radością uczciła ten dzień.
1 maja przypada Święto Pracy czyli, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwane 1 Maja. Obchodzone jest od 1890 roku corocznie. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. To wyjaśnia wszystko, że jest to święto wywodzące się z kraju, gdzie zdecydowanie walczono o prawa ludzi pracy, czyli ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce, gdzie bezrobocie wynosi blisko 14 procent, a pracodawcy różnymi sposobami wykorzystują ludzi świadczących pracę, czego m.in. dowodem są umowy śmieciowe, święto to nadal zachowuje swoją aktualność.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi RP. Święto zostało wprowadzone w 2004 roku, a jednocześnie w tym dniu obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. I znów mamy święto lekceważone przez niektórych z nas, gdy wywieszenie flagi narodowej w święta uważamy za coś nieistotnego. Nie wspomnę już o braku szacunku dla Polaków zamieszkałych za granicą. W tym przypadku trzeba mieć wiedzę o przyczynach wyjazdu Polaków za granicę i starać się je zrozumieć.
Wreszcie jedno z najważniejszych świąt rocznica Konstytucji 3 Maja, jednej z pierwszej w świecie, która próbowała, jak na swoje czasy doprowadzić do unowocześnienia Polski i obronić ją przed nadchodzącą zagładą. Niestety mimo ambitnej próby, jakim była Insurekcja Kościuszkowska, nie udało się zahamować procesu warcholstwa i tkwienia w konserwatywnych wartościach, które doprowadziły do zaborów i utraty bytu państwowego na 123 lata.
Dobra obecna pozycja Polski nie jest nam dana raz na zawsze, wiele zależy od tego kto w Polsce będzie rządził i ją reprezentował na zewnątrz. Dlatego podjąłem decyzję udziału w wyborach do Europarlamentu z listy nr 3 Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy. Uważam, że nasz kraj wchodząc do Unii Europejskiej za rządów SLD podjął mądrą decyzję i wiele na tym skorzystaliśmy. Teraz jako bezpartyjny chcę wesprzeć tę opcję polityczną, która wchodzi do struktury UE jaką jest Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów. W jej skład wchodzą partie socjaldemokratyczne, które opowiadają się za równowagą między rynkiem a państwem oraz między jednostką a społeczeństwem, czyli kompromisem między uznaniem systemu kapitalistycznego jako mechanizmu bogacenia się a dystrybucją dochodu narodowego w sposób możliwie najbardziej sprawiedliwy. Jako człowiek kompromisu i dialogu opowiadam się za takim rozwiązaniem.
SŁAWOMIR PIETRZYK