[2014.04.17] Sfa³szowany testament
Dodane przez Administrator dnia 17/04/2014 22:26:56
Zmar³ spadkobierca nieruchomo¶ci, któr± naby³ wskutek dziedziczenia na podstawie sfa³szowanego testamentu, rzekomo napisanego przez ciotkê (spadkodawczyniê). Fa³szerstwo zosta³o ujawnione po jego ¶mierci w lutym 2013 roku. Spadkodawczyni (zmar³a w 2001 roku) w 1989 roku sporz±dzi³a testament, w którym do spadku po sobie powo³a³a swojego brata - ten zmar³ w 2011 roku. Czy w przypadku uniewa¿nienia orzeczenia s±du z 2006 roku zostanie przywrócona moc prawna testamentu sporz±dzonego przez spadkodawczyniê w 1989 roku? Co wobec faktu, ¿e wskazany w nim spadkobierca ju¿ nie ¿yje? Czy w takim razie prawo do spadku uzyska najbli¿sza jego rodzina (rodzeñstwo i dzieci po zmar³ym rodzeñstwie)? Spadkobierca wedle testamentu z 1989 roku, czyli nie¿yj±cy brat zmar³ej, ¿y³ w konkubinacie i nie pozostawi³ nastêpców.

W opisanej sytuacji zastosowanie mo¿e znale¼æ art. 679 § 1 Kodeksu postêpowania cywilnego, wedle którego "dowód, ¿e osoba, która uzyska³a stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobierc± lub ¿e jej udzia³ w spadku jest inny ni¿ stwierdzony, mo¿e byæ przeprowadzony tylko w postêpowaniu o uchylenie nlub zmianê stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdzia³u. Jednak¿e ten, kto by³ uczestnikiem postêpowania o stwierdzenie nabycia spadku, mo¿e tylko wówczas ¿±daæ zmiany postanowienia stwierdzaj±cego nabycie spadku, gdy ¿±danie opiera na podstawie, której nie móg³ powo³aæ w tym postêpowaniu, a wniosek o zmianê sk³ada przed up³ywem roku od dnia, w którym uzyska³ tê mo¿no¶æ".
W ci±gu roku od dnia powziêcia wiadomo¶ci, ¿e spadek zosta³ nabyty na podstawie sfa³szowanego testamentu, osoba zainteresowana, czyli np. dziedzicz±ca po rzeczywistym spadkobiercy, mo¿e z³o¿yæ wniosek o zmianê postanowienia spadkowego. "W razie przeprowadzenia dowodu, ¿e spadek w ca³o¶ci lub w czê¶ci naby³a inna osoba ni¿ wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzenie nabycia spadku, s±d spadku, zmieniaj±c to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym" (art. 679 § 3 k.p.c.).
Je¶li s±d spadku, ponownie rozpoznaj±c sprawê spadkobrania, uzna, ¿e przedstawiony wcze¶niej testament jest fa³szywy, to nie we¼mie go pod uwagê i orzeknie o dziedziczeniu na podstawie testamentu z 1989 roku lub - je¶li i ten zosta³by podwa¿ony - na podstawie przepisów ustawy. ¦mieræ spadkobiercy nie ma w opisanych okoliczno¶ciach znaczenia, gdy¿ wa¿ne jest, ¿e ¿y³ on w dacie ¶mierci spadkodawczyni i naby³ wtedy spadek po niej na podstawie testamentu. Je¿eli spadkodawca nie mia³ zstêpnych, a w chwili ¶mierci nie pozostawa³ w zwi±zku ma³¿eñskim i nie ¿yli jego rodzice, to na podstawie ustway dziedziczy po nim jego rodzeñstwo, oraz zstêpni jego rodzeñstwa, które nie do¿y³o otwarcia spadku, pozostawiaj±c zstêpnych.
(sp)