[2014.04.10] REFERENDUM
Dodane przez Administrator dnia 10/04/2014 19:48:39
W Krakowie po raz pierwszy od lat dojdzie do referendum. Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa, po ożywionej dyskusji, przyjęto uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w dniu 25 maja, podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zadane zostaną mieszkańcom cztery pytania przygotowane przez większościowy klub Platformy Obywatelskiej. Brzmią one w następujący sposób: „1. Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku? 2. Czy jest Pani/Pan za budową metra w Krakowie? 3. Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w Mieście? 4. Czy w Krakowie powinno się przeznaczać większe środki budżetowe na budowę ścieżek rowerowych?" Już podczas sesji, radni PO wprowadzili autopoprawkę do projektu, odnośnie punktu czwartego. Brzmi on obecnie: "4. Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?". Jak  czytamy w przyjętej uchwale, pod pytaniami umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: TAK / NIE.
Projekt uchwały w takim brzmieniu wzbudził sporo emocji u pozostałych radnych spoza Klubu PO. Prezydencki klub Przyjazny Kraków domagał się, aby nie rozmywać referendum pytaniami, na które większość odpowie pozytywnie, ale skupić się na jednym najważniejszym pytaniu o organizację Igrzysk Zimowych. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie zgadzali się z przygotowanymi pytaniami przez PO i zgłosili w poprawkach kilkanaście innych pytań. Wszystkie poprawki zarówno PK i PiS zostały odrzucone. Jedynie przyjęto autopoprawkę PO do budowy ścieżek rowerowych. Maszynka do głosowania klubu PO zadziałała sprawnie nie dopuszczając nawet do dyskusji nad projektem Prezydenta Miasta Krakowa.
Niestety przyjęty zakres referendum moim zdaniem nie jest najlepszy. Referendum to pewne alternatywa i możliwość wyboru określonej opcji. Jedynie pytanie o olimpiadę spełnia te wymogi. W przypadku metra zapewne większość krakowian opowie się za takim rozwiązaniem, tylko czy przygotowano ich do takiego wyboru? Nikt nie przeprowadził analizy kosztów tej inwestycji i jej funkcjonalnej potrzeby w Krakowie. Ciekawe co zrobią władze miasta jeśli krakowianie opowiedzą się za metrem i skąd wezmą pieniądze na to kosztowne przedsięwzięcie. Najprędzej byłoby to możliwe w razie organizacji olimpiady i pozyskaniu funduszy zewnętrznych, w tym rządowych i europejskich na tę inwestycję. Jeśli olimpiady nie będzie to szans na metro również. Na pewno większość krakowian chce żyć w bezpiecznym mieście i do tego jest potrzebny rozwój monitoringu. Tylko od lat jest to w planach rozwoju miasta i władze już dawno powinny realizować ten program. Podobnie jest z budową ścieżek rowerowych, gdzie radni już przegłosowali uchwałę o przeznaczeniu 0,3 proc budżetu miasta tj. ok. 10 mln zł na ten cel. Są to pytania dla samego pytania. Jeżeli już to trzeba było zapytać o prawdziwe alternatywy np.: czy jesteś za zmniejszeniem liczby dzielnic, czy za poszerzeniem strefy płatnego parkowania w Krakowie i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wokół Plant, albo za budownictwem komunalnym, co jest życiowym problemem dla wielu krakowian. Niestety do tego nie doszło i najprawdopodobniej nie dojdzie. Arogancka jedna grupa polityczna, która zarezerwowała sobie monopol na rację i nie dopuściła innych rozwiązań, zatriumfowała. Czy jednak na pewno to będzie zwycięstwo tej grupy? Tego już nie jestem taki pewien. Wybory samorządowe coraz bliżej i mieszkańcy powinni wyciągnąć wnioski z tej lekcji pseudodemokracji w radzie i w przyszłości wybierać nie przedstawicieli partii realizujących cele swojej opcji politycznej lecz samorządowców kierujących się interesem mieszkańców.
SŁAWOMIR PIETRZYK