[2013.11.14] OBOWIĄZEK MELDUNKOWY
Dodane przez Administrator dnia 14/11/2013 18:13:13
Coraz częściej pytają nas Czytelnicy co z tym obowiązkiem meldunkowym? Zatem przybliżamy aktualny stan prawny w tej sprawie.
Z zamieszkiwaniem pod określonym adresem wiąże się nadal tzw. obowiązek meldunkowy. To tylko poświadczenie faktycznego pobytu osoby fizycznej w danym miejscu i nie rodzi jakiś dodatkowych uprawnień. Tym bardziej, że w najbliższym czasie zostanie on zniesiony. Pierwotnie planowane było zupełne zniesienie tegoż obowiązku z dniem 1 stycznia 2013 r. Niektóre uciążliwości przy realizacji obowiązku meldunkowego miała zlikwidować zmiana ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Jednak termin jej wejścia w życie zależy od terminu wejścia w życie ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. nr 167, poz. 1131, z późn. zm.). Nastąpi zatem przesunięcie zniesienia obowiązku meldunkowego na dzień 1 stycznia 2016 r. Wcześniej musi zakończyć się realizacja projektu pl.ID - polska ID karta (w tym nowe dowody osobiste). W szczególności chodzi o przebudowę i modernizację rejestru PESEL, tak aby mógł on być rejestrem referencyjnym dla innych baz danych administracji publicznej.
Najważniejsze zmiany dotyczące obowiązku meldunkowego. Odsunięty w czasie do 2016 r. termin umożliwi zakończenie przez administrację publiczną prac dostosowawczych do nowego stanu prawnego, w szczególności dostosowanie systemów teleinformatycznych, przeprowadzenie zmian organizacyjnych oraz prawnych. W tym okresie będzie obowiązywało złagodzenie niektórych uciążliwości związanych z realizacją obowiązku meldunkowego. Znowelizowano obecnie obowiązującą ustawę z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993, z późn. zm.), polegającą na uproszczeniu procedury realizacji obowiązku meldunkowego. Obywatele polscy, obywatele UE, obywatele państw EFTA - stron EOG oraz obywatele Konfederacji Szwajcarskiej nie mają obowiązku meldunkowego na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy.
Bez meldunku - bez kary, ale bez uprawnień. Zniesione zostały sankcje karne dla obywateli polskich, obywateli UE, obywateli EFTA - stron EOG oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Z likwidacją wszelkich możliwych niedogodności dotyczących obowiązku meldunkowego dla obywateli polskich oraz obywateli państw członkowskich UE wiąże się również zniesienie sankcji za jego niedopełnienie. Uznano, że obowiązkowi nie zawsze muszą towarzyszyć sankcje. Zapis o sankcjach za niedopełnienie obowiązku meldunkowego jest już od pewnego czasu był zapisem martwym i od wielu lat niestosowanym przez organy administracji publicznej. Jest to nowe podejście do obywatela, który obowiązek meldunkowy winien realizować nie z powodu sankcji za jego niedopełnienie, ale dlatego, że z faktu zameldowania będą wynikać dla niego określone uprawnienia, np. w zakresie prawa wyborczego. Informację o miejscu zamieszkania obywateli polskich pozyskuje się już z chwilą urodzenia i jest ona na przestrzeni życia możliwa do ustalenia, dzięki różnym czynnościom administracyjno-prawnym, do których obywatel polski przystępuje.
Obecnie jest mniej wymaganych informacji przy zameldowaniu. Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego nie trzeba podawać informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładać wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej). Jednocześnie, wzorując się na rozwiązaniach przyjętych w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności oraz ustawie z dnia 10 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, wprowadzono do ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych definicję danych jednostkowych, co istotnie ułatwia obywatelom uzyskiwanie określonych danych z ewidencji ludności oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych w formie jednego dokumentu. Powyższe rozróżnienie ma istotny wpływ na załatwianie wniosków osób fizycznych, przede wszystkim żądań zainteresowanych osób dotyczących poświadczenia przez organ gminy ich adresu zameldowania, a także wskazania innych osób (członków rodziny) zameldowanych pod tym samym adresem. Tego typu żądania zgłaszane są głównie przez uczniów lub studentów ubiegających się o stypendia socjalne albo o miejsca w akademikach, ewentualnie przez osoby ubiegające się o świadczenia z pomocy społecznej, tj. przeważnie przez osoby o trudnej sytuacji finansowej.
(sp)