POMNIK KRZYŻA NOWOHUCKIEGO
Dodane przez Administrator dnia 15/11/2007 19:56:21
W czasie koncelebrowanej Mszy św., odprawionej 10 listopada br. przed kościołem na os. Teatralnym, metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił odlany z brązu
POMNIK KRZYŻA NOWOHUCKIEGO
W sobotę, 10 listopada br. w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym odbyła się uroczystość poświęcenia Pomnika Krzyża Nowohuckiego. Nowy – odlany z brązu – krzyż, zaprojektowany przez prof. Dousę, zastąpił dotychczasowe krzyże drewniane, które na placu Teatralnym stały nieprzerwanie od 17 marca 1957. Właśnie tamtego dnia, ówczesny metropolita krakowski arcybiskup Eugeniusz Baziak w asyście duchowieństwa i tłumów wiernych uroczyście poświęcił krzyż na placu, który władze komunistyczne wyznaczyły pod budowę przyszłej świątyni. Obecny krzyż swoją formą nawiązuje do tego pierwszego, w obronie którego stanęli mieszkańcy Nowej Huty 27 kwietnia 1960 roku, gdy władze cofnęły zgodę na budowę kościoła i podjęły próbę usunięcia krzyża.
Sobotnia uroczystość, której gospodarzem był proboszcz parafii ks. Stanisław Puzyniak, zgromadziła władze Krakowa i województwa małopolskiego. Przybyli na nią m. in. posłowie Ireneusz Raś i Ryszard Terlecki, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Radwan-Ballada, zastępca prezydenta Krakowa Kazimierz Bujakowski, radni Miasta i nowohuckich dzielnic, przedstawiciele „Solidarności”. Nie zabrakło też żyjących jeszcze obrońców Krzyża z 1960 roku oraz tłumu mieszkańców, którzy zgromadzili się przy polowym ołtarzu mimo dokuczliwego zimna. Uroczystość rozpoczęło godzinne widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez nowohuckich aktorów, zatytułowane „Krzyż Nowohucki – historia i teraźniejszość”, przypominające znaczenie Krzyża dla nowohuckiej społeczności, przygotowane przez Tadeusza Łomnickiego, aktora Teatru Ludowego. Zebrani mogli wysłuchać wielu fragmentów dokumentów obrazujących często dramatyczne chwile związane z obroną Krzyża. Przypomniano również wystąpienia biskupa Karola Wojtyły, a także jego wyjątkową homilię, jaką wygłosił - już jako papież Jan Paweł II - w Mogile 9 czerwca 1979 roku, w trakcie której padły historyczne słowa o Nowej Hucie, która zbudowana została na fundamencie Krzyża.
Po widowisku rozpoczęła się uroczysta Msza św. celebrowana przez ponad dwudziestu nowohuckich proboszczów i zaproszonych księży pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza. Krakowski metropolita wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym przypomniał słowa Jana Pawła II: „Tam, gdzie stawia się krzyż powstaje znak, że dotarła już Dobra Nowina o zbawieniu człowieka przez Miłość. Tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że rozpoczyna się ewangelizacja. Niegdyś ojcowie nasi na różnych miejscach polskiej ziemi stawiali krzyże na znak, że dotarła już do nich Ewangelia, że rozpoczęła się ewangelizacja – i że trwa nienaruszona. Z tą myślą postawiono też ów pierwszy krzyż w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty.
Kiedy postawiono opodal tego miejsca nowy drewniany krzyż, było to już w okresie Millenium. Otrzymaliśmy znak, że na progu nowego Tysiąclecia – w te nowe czasy i nowe warunki – wchodzi na nowo Ewangelia. Że rozpoczęła się nowa ewangelizacja, jak gdyby druga, a przecież ta sama, co pierwsza. Krzyż trwa, choć zmienia się świat”.
Po publicznym wyznaniu wiary, Kardynał w asyście kilku duchownych poświęcił, a następnie ucałował nowy krzyż. Po nim ten sam gest powtórzyli towarzyszący mu kapłani oraz przedstawiciele władz Miasta.
Na zakończenie uroczystości proboszczowie nowohuckich parafii oraz fundatorzy Pomnika Krzyża Nowohuckiego i jego wykonawcy otrzymali pamiątkowe, odlane z brązu, miniatury Krzyża Nowohuckiego. Jedną z nich otrzymał Stanisław Malara, radny Krakowa dwóch ostatnich kadencji, a obecnie radny Dzielnicy XVI Bieńczyce, który był koordynatorem prac związanych z postawieniem nowego krzyża. Pomnik wykonany został w nowohuckim „Metalodlewie”, a dofinansowały go nowohuckie Rady Dzielnic.
Jan L. Franczyk