[2013.06.13] UNIJNA ROCZNICA
Dodane przez Administrator dnia 13/06/2013 18:27:51
Kilka dni temu obchodziliśmy 10. rocznicę referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Odbyło się ono w dniach 7-8 czerwca 2003 roku. Wzięło w nim udział prawie 59 procent uprawnionych do głosowania, co jak na nasze polskie realia było niezłym wynikiem frekwencyjnym. Zdecydowana większość biorących udział w referendum, bo 77,45 procent opowiedziało się za wejściem Polski do Unii Europejskiej. Referendum to było swojego rodzaju zwycięstwem partii proeuropejskich, w tym rządzącej ówcześnie lewicy, czyli SLD i UP. Udało się przekonać do wstąpienia do UE ponad 3/4 głosujących. Integrację popierały też takie partie jak Unia Wolności, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość i Zieloni 2004. Przeciwnikami byli Liga Polskich Rodzin, Unia Polityki Realnej oraz Samoobrona RP. W konsekwencji Polska dołączyła do rodziny państw europejskich 1 maja 2004 roku, podpisując wcześniej traktat akcesyjny razem z innymi 9 krajami głównie środkowoeuropejskimi, poza Maltą i Cyprem.
Polska stała się szóstym najludniejszym krajem UE i od początku odgrywa w niej istotną rolę. 13 grudnia 2007 roku nasza delegacja, na czele której stał Prezydent RP Lech Kaczyński podpisała Traktat Reformujący, w oparciu o który działa obecnie UE. W kilka dni później nasze granice z unijnymi krajami zostały w pełni otwarte, gdyż przystąpiliśmy do Układu z Schengen. Pozyskiwane fundusze z UE na rozwój kraju są zdecydowanie wyższe niż wpłacane tam składki. Tylko w latach 2007-2011 do Polski trafiło 29,5 mld euro, a nasze składki wyniosły13,4 mld euro. W efekcie w naszym kraju powstało szereg inwestycji, przy których wykorzystano pieniądze unijne. Obecnie mamy szansę zostać największym beneficjentem spośród państw UE. W latach 2014-2020 Polska ma dostać w sumie 105,8 mld euro, czyli 441 mld zł. 72,9 mld euro zostanie przeznaczone na politykę spójności. To 4 mld więcej niż wcześniej.
W Krakowie dzięki funduszom unijnym wykonaliśmy szereg inwestycji istotnych dla infrastruktury miasta. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozbudowało nowoczesną sieć i ciepłowniczą i w ogóle realizowano istotne programy jak likwidacja niskiej emisji, czy działania termomodernizacyjne. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując fundusze unijne doprowadziło do rozbudowania całego systemu wodno-kanalizacyjnego oraz zapewniło oczyszczanie 100 proc. ścieków w aglomeracji krakowskiej. Także Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, dzięki pieniądzom z Unii, rozbudowało system recyklingu odpadów, który przyda się obecnie przy wdrażaniu nowego systemu gospodarki odpadami. Euro z Brukseli istotnie współfinansują budowę krakowskiej spalarni odpadów. Władze naszego miasta wykorzystały fundusze unijne przy inwestycjach komunikacyjnych oraz innych istotnych dla Krakowa. Ramy tej rubryki nie pozwalają wymienić tego co dzięki wejściu Polski do UE osiągnęliśmy. Świadomość tego ma większość Polaków. Jednak pojawia się na naszej scenie politycznej nowa siła Ruch Narodowy, który oficjalnie kwestionuje naszą przynależność do UE i zapowiada ewentualną reformę tej struktury lub konieczność wystąpienia Polski z tego układu. Pozostawiam te zapowiedzi bez komentarza i daję możliwość ich oceny samym Czytelnikom, którą będą mogli wyrażać w najbliższych latach, w aktach wyborczych.
SŁAWOMIR PIETRZYK