[2013.05.23] STWÓRZMY ZIELONY PŁOT
Dodane przez Administrator dnia 23/05/2013 18:23:29
Unieszkodliwienie odpadów to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Do pewnego czasu byliśmy beztroscy, bo to co produkowaliśmy miało charakter naturalny i ulegało zwykłej biodegradacji. Z czasem jednak rozwój technologiczny doprowadził do wytwarzania produktów, które nie mogły ulec zwykłemu rozpadowi. Okazuje się obecnie, że nawet „głupie” torby plastikowe masowo używane do pakowania, złożone na wysypisku odpadów, ulegają rozkładowi przez tysiące lat. Na szczęście wyhamowaliśmy z używaniem tego typu toreb i po mału wracamy do używania papieru lub tych produkowanych z materiałów biodegradowalnych.
Obecnie w Polsce, jak zwykle spóźnieni, próbujemy rozwiązać problemy z gospodarką odpadami. Unia Europejska postawiła nam twarde warunki, ale będziemy przetwarzać i utylizować odpady, zamiast obecnie stosowanego wywożenia na wysypiska, albo będziemy płacić wysokie kary sięgające setek tysięcy euro. Nie mając zbytniego wyboru jako ostatni kraj Unii Europejskiej uchwaliliśmy ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zakłada ona przejęcie na własność odpadów przez podstawowe ogniwa samorządu terytorialnego. Tylko w ten sposób będziemy mieli szansę na to, aby powołać odpowiedzialnego operatora, który zapewni nie tylko wywóz śmieci do dziury pokopalnianej i nie będzie kierował się zyskiem w pozbywaniu odpadów. Ostatnio z mediów masowych dowiedzieliśmy się o takim pseudo wywoźniku śmieci i to specyficznych, bo poszpitalnych. Przez kilka lat zamiast poddawać te odpady odpowiedniej utylizacji, to magazynował je w różnych miejscach, a nawet po przemielaniu zakopywał na swojej prywatnej działce. W tym były amputowane w szpitalach części ciał ludzkich!? Chroń nas panie Boże przed takimi „biznesmenami”, którzy zarobili miliony, ale postępowali poza jakimikolwiek standardami związanymi z unieszkodliwianiem odpadów. Szpitale, zlecające usługę tłumaczyły się, że wybierały oferenta, który oferował najtańszą usługę. Czas z tym skończyć, bo to co tanie okazuje się bardzo drogie i brzemienne w negatywne konsekwencje.
W Krakowie powstał nowy system gospodarowania odpadami w oparciu o obowiązującą ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Przybliżamy poradnik go dotyczący na stronie 15. Może ten system nie jest doskonały, jak wiele spraw w naszym życiu, ale nie jest to rozwiązanie raz na zawsze. Od mądrych ludzi, którzy mają wpływ na ten system, będzie zależało rozwiązanie docelowe w przyszłości. Są nimi nie tylko decydujący o tym dzisiaj radni miasta, ale także zarządcy zasobami mieszkaniowymi i przede wszystkim mieszkańcy. Mam nadzieję, że zamiast krytyki przyczynią się do powstania w przyszłości systemu optymalnego. Jedno nie ulega wątpliwości, że czas beztroskiego składowania odpadów na wysypiskach się skończył. Teraz wszyscy, którym zależy na tym, aby nie płacić olbrzymich kar za takie postępowanie powinni podjąć działania, które utworzą zielony płot przed tworzeniem bomb ekologicznych w postaci wysypisk dla przyszłych pokoleń i stworzą nowy racjonalny system gospodarowania odpadami.
SŁAWOMIR PIETRZYK