Zmarł Papież ubogich i odrzuconych
Dodane przez Administrator dnia 23/04/2025 09:54:59
21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35, w 13. roku pontyfikatu, w Poniedziałek Wielkanocny, po długiej chorobie, przeżywszy 88 lat zmarł papież Franciszek, 266. następca św. Piotra. Kościołem katolickim kierował od 13 marca 2013 r. Pontyfikat Franciszka przypadł na bardzo trudny czas zarówno dla Kościoła jak i dla świata. Ojciec święty był rzecznikiem ubogich, cierpiących i odrzuconych – czego najbardziej widocznym symbolem było przyjęcie przez niego, jako papieża, imienia Biedaczyny z Asyżu. Franciszek pragnął Kościoła ubogiego dla ubogich. W Niedzielę Wielkanocną, na dzień przed śmiercią, przybył na spotkanie z wiernymi, zgromadzonymi na pl. św. Piotra i z balkonu papieskiego udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Do najważniejszych dokumentów papieża należy Jego ostatnia encyklika, wydana 24 października 2024 roku - wyjątkowo piękna encyklika „Dilexit Nos”. Encyklika o miłości ludzkiej i Bożej Serca Jezusa Chrystusa.
Jak napisał Salvatore Cernuzio w serwisie Vatican News: Pontyfikat Jorge Maria Bergolio był pierwszym pod wieloma względami. Był on pierwszym papieżem z zakonu jezuitów; pierwszym Papieżem pochodzącym z Ameryki Łacińskiej; pierwszym, który przyjął imię Franciszek bez liczby porządkowej; pierwszym wybranym, gdy poprzednik wciąż żył; pierwszym, który zamieszkał poza Pałacem Apostolskim; pierwszym, który odwiedził kraje, gdzie jeszcze nie był żaden Papież – od Iraku po Korsykę –; pierwszym, który podpisał Deklarację Braterstwa z jednym z największych autorytetów islamskich. Był także pierwszym Papieżem, który powołał Radę Kardynałów do rządzenia Kościołem, przyznał role odpowiedzialności kobietom i świeckim w Kurii, zwołał synod, w którym początkowo uczestniczył lud Boży, zniósł sekret papieski w sprawach przestępstw seksualnych oraz usunął karę śmierci z Katechizmu. Ponadto, był pierwszym, który kierował Kościołem w czasach, gdy na świecie nie toczy się jedna wielka wojna, lecz wiele konfliktów – małych i dużych, rozgrywanych na różnych kontynentach. Wojna, która „zawsze jest porażką”, jak powtarzał w ponad 300 apelach, nawet wtedy, gdy już jego głos milknął, i która zdominowała wszystkie ostatnie publiczne wypowiedzi w związku z wojną na Ukrainie i konfliktami na Bliskim Wschodzie.
Z kolei watykanista Andrea Tornielli podkreślał, że Papież Franciszek był Papieżem Miłosierdzia. Pisał: Jeśli jest jakaś myśl, która najbardziej zdefiniowała pontyfikat Papieża Franciszka i pozostanie w pamięci, to właśnie przesłanie miłosierdzia. Pierwszy pontyfikat z Ameryki Południowej poruszył wiele tematów – troskę o ubogich, braterstwo, opiekę nad wspólnym domem, zdecydowane i bezwarunkowe odrzucenie wojny. Jednak sednem jego przesłania, które najbardziej przebiło się do serc ludzi, jest ewangeliczny apel do miłosierdzia. To właśnie bliskość i czułość Boga względem tych, którzy uznają swoją potrzebę Jego pomocy i miłosierdzie, bez którego życie byłoby niemożliwe – to jak powietrze, którym oddychamy.
Cały pontyfikat Jorge Mario Bergoglio był przepełniony tym przesłaniem, stanowiącym sedno chrześcijaństwa. Już od pierwszej modlitwy Anioł Pański, która miała miejsce 17 marca 2013roku z okna papieskiego mieszkania, w którym nigdy nie zamieszkał, Franciszek podkreślał centralne miejsce miłosierdzia. Przypominał słowa starszej kobiety, która przyszła do spowiedzi, gdy był jeszcze niedawno biskupem pomocniczym Buenos Aires: „Bóg przebacza wszystko… Gdyby Bóg nie przebaczał wszystkiego, świat by nie istniał”.
+ + +
W 2016 roku Papież Franciszek przyjechał do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. W naszym mieście przebywał od 27 do 31 lipca. Była to jego jedyna pielgrzymka do Polski oraz pierwsza wizyta w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, na początku pontyfikatu.
Dla Polaków i pielgrzymów z całego świata Światowe Dni Młodzieży w Krakowie były ważnym wydarzeniem i przeżyciem duchowym. W ciągu pięciu dni pobytu w Polsce papież Franciszek spotykał się z młodymi ludźmi podczas ŚDM. Tysiące pielgrzymów witało go śpiewem i muzyką w różnych częściach Krakowa: na Błoniach, pod oknem przy ul. Franciszkańskiej oraz towarzyszyło mu podczas przejazdu ulicami miasta.
28 lipca 2016 roku odbyła się ceremonia powitania papieża na krakowskich Błoniach. Ówczesny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył papieżowi Franciszkowi przed wejściem głównym do Kurii Metropolitalnej klucz do bram miasta. Tego samego dnia Franciszek pojechał biało-żółtym tramwajem „Krakowiak” na mszę na Błoniach. Tramwaj papieski do dzisiaj jeździ ulicami Krakowa. W trakcie pobytu w Krakowie, Papież Franciszek odwiedził przebywającego wówczas w szpitalu ks. kard. Franciszka Macharskiego.
+ + +
Pogrzeb Papieża Franciszka odbędzie się 26 kwietnia (w sobotę) o godz. 10:00 na Placu Świętego Piotra - podał Urząd Celebracji Liturgicznych. Mszy przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po Mszy na Placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie Papież Franciszek zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.
(f)