Towarzystwo Solidarnej Pomocy. 35 lat pomagania
Dodane przez Administrator dnia 12/04/2025 10:31:56
Założone 15.03.1990 r. Towarzystwo Solidarnej Pomocy to najstarsza działająca w Krakowie organizacja charytatywna o rodowodzie solidarnościowym i jedno z pierwszych niezależnych stowarzyszeń niosących pomoc w Polsce. Działalność stowarzyszenia TSP obejmowała pomoc potrzebującym w Polsce i za granicą, m.in.: prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i do opieki nad przewlekle chorymi w domu, apteki darów, organizację kolonii dla dzieci z ubogich rodzin oraz konwojów z pomocą humanitarną, wypłatę zapomóg potrzebującym.
Pomysłodawcą i inspiratorem powołania stowarzyszenia był Kazimierz Fugiel, od 1960 zatrudniony w Hucie im. Lenina. 19 sierpnia 1980 współorganizował pierwszy w hucie strajk i NSZZ „Solidarność” – był przewodniczącym komisji wydziałowej związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego od 13 do 16 grudnia 1981 brał udział w strajku w Hucie im. Lenina. Po pacyfikacji współtworzył w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie Bieńczycach komitet świadczący pomoc uwięzionym i ich rodzicom oraz ukrywającym się.
Kazimierz Fugiel bardzo zaangażował się w pomoc internowanym jak i ich rodzinom, stał się osobą rozpoznawalną przez służby PRL. W maju 1982 roku został zatrzymany przez SB i internowany, jak mu powiedziano „za pomaganie ludziom”. Po wyjściu z internowania w listopadzie 1982 roku powrócił do pomagania - stał się jednym z filarów działającego w Mistrzejowicach Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Do Nowej Huty zaczęła płynąć pomoc charytatywna: głównie z Francji, ale i RFN: żywność, odzież, sprzęt medyczny, ale i lekarstwa. Było to możliwe dzięki m.in. nawiązanym przez Kazimierza Fugla kontaktom z Elie Gervois - francuzem, założycielem Komitetu Solidarite-Solidarność Comité d’Artois, który organizował i dostarczył ponad 100 konwojów z pomocą charytatywną z Nord pas de Calais. Powstał magazyn z pomocą charytatywną oraz apteka leków-darów. Ta pomoc – w formie nieformalnej - trwała aż do upadku komunizmu w 1989 r. Właśnie za tę działalność Kazimierz Fugiel i Elie Gervois zostali uhonorowani Brązowymi Medalami Cracoviae Merenti nr 1 i 2 w 1989 r.
W 1989 r. zapadła decyzja o sformalizowaniu działalności pomocowej – Kazimierz Fugiel z przyjaciółmi założyli Towarzystwo Solidarnej Pomocy, które oficjalnie zostało zarejestrowane w 1990 r. Pierwsza pełna nazwa Stowarzyszenia brzmiała: „Towarzystwo Solidarnej Pomocy przy KRH NSZZ Solidarność”. Mottem działalności stowarzyszenia stały się słowa św. Pawła z Listu do Galatów - „Jeden drugiego brzemiona noście”. K. Fugiel w krótkim czasie skupił kilkadziesiąt osób, które społecznie działały w TSP, z czasem to grono znacznie się powiększyło. Prezesem Stowarzyszenia Kazimierz Fugiel pozostał do śmierci w 2007 r. Kolejnymi prezesami stowarzyszenia byli Andrzej Dedo i Władysław Kielian., też wywodzący się z hutniczej Solidarności.
Towarzystwo Solidarnej Pomocy od początku działalności zajmowało się pomocą potrzebującym w Polsce, głównie Krakowie – Nowej Hucie, i za granicą, m.in.: prowadzeniem Apteki Darów, organizacją konwojów z pomocą humanitarną dla Polaków na wschodzie (m.in. na Litwę, Białoruś, Ukrainę), wypłatą zapomóg, organizowaniem kolonii dla dzieci z ubogich rodzin. Przedmiotem głównej działalności od początku było prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, łóżek i wózków dla niepełnosprawnych i do opieki nad przewlekle chorymi w domu. Tę działalność Towarzystwo Solidarnej Pomocy prowadzi po dziś dzień. Od 2023 r. za działalność stowarzyszenia TSP odpowiadają synowie Kazimierza Fugla: Grzegorz (prezes) i Piotr (wiceprezes).
(f)

Kazimierz Fugiel, założyciel Towarzystwa Solidarnej Pomocy.