Fort 48a Mistrzejowice monitorowany
Dodane przez Administrator dnia 16/08/2024 11:04:12
W zwi±zku z kolejn± dewastacj± fortu 48a Mistrzejowice, na terenie obiektu pojawi³a siê wie¿a monitoruj±ca. Pracownicy Zarz±du Budynków Komunalnych podkre¶laj±, ¿e jest to rozwi±zanie tymczasowe. Docelowo planowana jest tam instalacja sta³ego systemu monitoringu, który bêdzie odpowiednio dopasowany do charakteru obiektu.
Wie¿a monitoruj±ca zosta³a ustawiona w taki sposób, by widok obejmowa³ ca³y obiekt. Urz±dzenie ma czujniki alarmowe na wypadek potencjalnych zniszczeñ i jest obserwowane ca³odobowo przez firmê ochroniarsk±. Wie¿a wyposa¿ona jest w panele fotowoltaiczne i piêæ kamer (w tym jedn± obrotow±). Posiada te¿ system rejestrowania obrazu – (bêdzie on przechowywany przez minimum 14 dni). Liczba kamer i ich rozmieszczenie, maj± zapewniæ pe³ne monitorowanie terenu koszar fortu 48a Mistrzejowice i jego bezpo¶redniego otoczenia. Umowa jest zawarta na czas od 26 lipca do 25 listopada.
Zabytkowy fort 48a Mistrzejowice zosta³ poddany zabezpieczaj±cemu remontowi konserwatorskiemu. Wykonane prace mia³y na celu jego zabezpieczenie i poprawê bezpieczeñstwa u¿ytkowania. Wykonano m.in. remont stropodachu (wraz z izolacj± oraz wykonaniem betonowych replik wie¿ pancernych), ³awki strzeleckiej z wykonaniem pomostów i barierek, elewacji, kaponiery obrony wjazdu. Przeprowadzono tak¿e prace ziemne, polegaj±ce na ukszta³towaniu placu broni, uporz±dkowaniu i wykonaniu zasadniczych napraw murarskich we wnêtrzu koszar.
W celu utrudnienia nanoszenia bazgro³ów na stropodachu fortu oraz przywrócenia historycznego rozwi±zania (farbomaskowania), jakie stosowane by³o na niektórych obiektach Twierdzy Kraków, 15 czerwca ZBK zorganizowa³ akcjê malowania maskuj±cego fortu z udzia³em mieszkañców. W wydarzeniu uczestniczy³o wielu mieszkañców, którym le¿y na sercu los obiektu.
W trakcie remontu konserwatorskiego okaza³o siê, ¿e fort posiada³ wielobarwne farbomaskowanie (wskazuj± na to m.in. odkryte w trakcie remontu relikty farb). Projekt malowania maskuj±cego zosta³ opracowany przez dr in¿. arch. Filipa Suchonia, specjalistê z zakresu architektury fortyfikacyjnej, pracownika Politechniki Krakowskiej, a nastêpnie zaakceptowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Malowaniu towarzyszy³o wiele dodatkowych atrakcji, m.in. oprowadzania po forcie, gry plenerowe dla dzieci i k±cik artystyczny. Wydarzenie cieszy³o siê bardzo du¿ym zainteresowaniem, a wandale niestety powrócili.
Dlatego apelujemy – wspólne nie znaczy niczyje! Pod tym has³em miasto prowadzi kampaniê informacyjn± przeciw wandalizmowi, która ma zwróciæ uwagê na problem z szacunkiem do naszej wspólnej przestrzeni.
W zwi±zku z powtarzaj±cymi siê aktami dewastacji Fortu 48a Mistrzejowice ZBK realizuje i planuje dzia³ania wielokierunkowe. Miêdzy innymi organizuje lekcje historii dla uczniów szkó³ z terenu os. Piastów, czyli w pobli¿u fortu. Opracowa³ tak¿e projekt o¶wietlenia i monitoringu, który mo¿e zostaæ pod³±czony do miejskiej sieci monitoringu. Projekt zosta³ zaakceptowany przez s³u¿by konserwatorskie i organ administracji budowlanej, wydano tak¿e niezbêdne pozwolenia. Wykonanie tych dzia³añ bêdzie mo¿liwe po zabezpieczeniu odpowiednich ¶rodków finansowych w bud¿ecie miasta. Szacunkowy koszt wykonania o¶wietlenia wnêtrza koszar, o¶wietlenia zewnêtrznego wraz z monitoringiem i stosownymi przy³±czami wynosi ok. 300 tys. z³.
(f)


Fot. ZBK