[2012.07.20] KUZYN NASZEGO, CZYLI SUM AFRYKAŃSKI
Dodane przez Administrator dnia 20/07/2012 12:25:11
W ubiegłym tygodniu miałem do załatwienia służbową sprawę w Sosnowcu. Gdy wkładałem przygotowaną paczkę do bagażnika samochodu, znajomy dojrzał leżące tam wędki. – O, widzę że pan również wędkuje. Ja też. Niech pan popatrzy. Za tym kościołem jest spory zbiornik i tam chodzę na ryby – wskazał ręką na południe. Przy okazji opowiedział mi o sumie, którego na początku lipca wyciągnął z tamtejszej wody jego kolega. Sum ważył 38 kilogramów i miał metr osiemdziesiąt. A jakie tam są sumy afrykańskie… - rozmarzył się. - Musi pan kiedyś przyjechać do nas na ryby - zachęcał.
Sum afrykański nie jest powszechnie znany, chociaż jest jednym z największych przedstawicieli rodziny długowąsowatych. Jak wskazuje jego nazwa, w sposób naturalny występuje w wodach Afryki oraz w azjatyckiej części zlewiska Morza Śródziemnego (można go spotkać w Jordanii, Izraelu, Libanie, Syrii i południowej Turcji). Gatunek został jednak introdukowany w wielu krajach Europy i Azji. Pierwsze próby hodowli w Polsce podjął Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu. Szacuje się, że obecny poziom produkcji suma afrykańskiego w Polsce wzrósł z 60–80 ton w latach 90. ubiegłego wieku do 200 ton rocznie.
Sum afrykański, z wyglądu, podobny jest do naszego rodzimego suma. Głowę ma szeroką i płaską, z dużym otworem gębowym w położeniu półdolnym i z czterema parami wąsików. Oczy małe. Tułów spłaszczony grzbietobrzusznie, trzon ogonowy spłaszczony bocznie. Posiada długą płetwę grzbietową i odbytową. Może osiągać do 170 cm długości oraz masę ciała do 60 kilogramów. Wykazuje dużą odporność na zmiany warunków środowiska. W naturze zasiedla wszystkie typy zbiorników z wodą słodką. Preferuje wody spokojne. Może oddychać powietrzem atmosferycznym. Jest rybą wszystkożerną. Mięso suma afrykańskiego jest cenione przez smakoszy - nie zawiera ości i ma smak podobny do mięsa cielęcego. Zawiera niewiele tłuszczu, natomiast cechuje się wysoką zawartością białka.
Przy okazji rozmowy ze znajomym w Sosnowcu, dostałem od niego przepis na aromatycznego smażonego suma afrykańskiego. Podobno smakuje wszystkim. Składniki: 2 filety suma afrykańskiego. Marynata: 5 łyżek mleka, 2 łyżki oleju, 1 łyżka posiekanego koperku, 1/2 łyżki posiekanej natki pietruszki, 1 łyżeczka czosnku granulowanego, sól, pieprz do smaku olej do smażenia. Sposób przygotowania: Składniki marynaty ubić trzepaczką do mementu aż powstanie emulsja. Filety pokroić na kawałki. Kawałki suma posmarować marynatą i włożyć na godzinę do lodówki. Smażyć (bez panierki) na mocno rozgrzanym oleju z obu stron.
Jakub Kleń