Minął rok 2023
Dodane przez Administrator dnia 06/01/2024 10:44:53
Parę dni temu, mniej lub bardziej uroczyście, pożegnaliśmy rok 2023. Jak zwykle był on dla jednych lepszy, a dla innych gorszy. Część osób zrealizowała swoje plany, niektórzy wiązali koniec z końcem. Instytucje kultury również robiły swoje podsumowania. Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie nie był wyjątkiem i dokonał analizy tego co się w nim wydarzyło w ubiegłym roku.
Zespół dworsko-parkowy w Krakowie Branicach, aktualna siedziba Oddziału jest nieco oddalony od centrum miasta i popularnych tras turystycznych. Znajdują się tam jednak bardzo ważne zabytki architektury. Najstarszym jest dwór wieżowy, późnorenesansowy obiekt wybudowany przez rodzinę Branickich. Kiedyś pełnił funkcję reprezentacyjną wyrazem czego jest sala przyozdobiona kominkiem wykonanym przez słynny warsztat Santi Gucciego. Aktualnie znajdują się w nim dwie wystawy. Na piętrze ustawiono plansze i monitory wystawy czasowej „Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem” Na parterze na początku roku funkcjonowała ponad dwudziestoletnia wystawa „Garncarstwo prahistoryczne” Od maja udało się ją zamienić na inną, ekspozycję pt. „Archeolodzy dla Nowej Huty” Na rok 2024 także szykujemy nową wystawę, o której poinformujemy czytelników na wiosnę. Mimo oddalenia o Branic od centrum, wystawy zwiedziło ponad cztery tysiące osób. Pracownicy Oddziału brali udział także w powstawaniu wystaw w gmachu głównym Muzeum przy ul. Poselskiej 3.
Drugą sferą aktywności Oddziału było przygotowanie własnych imprez oraz udział w wydarzeniach organizowanych przez miasto i województwo. Najważniejszą własnym wydarzeniem był 17. Małopolski Piknik Archeologiczny „Przed wiekami w Nowej Hucie” Powrócił on do Branic po kilkuletniej przerwie. W jego trakcie obejrzeć można było grupy rekonstruktorskie, przyjrzeć się pracy garncarza, odlewnika, łyżkarza, oraz wziąć udział w wielu warsztatach związanych z archeologią. Dla chętnych przygotowano stanowiska do strzelania z łuku i procy. Mimo naszych obaw o frekwencję, w imprezie wzięło udział ponad pięćset osób. Inne własne wydarzenia, które udało się zorganizować to „Andrzejki w branickim dworze” oraz koncerty muzyki kameralnej. Braliśmy też udział w akcji Zajrzyj do Huty, Święcie Rodziny Krakowskiej, Tradycyjnym Święcie Rękawki.
Osobnym obszarem działalności naszej instytucji były warsztaty edukacyjne skierowane do szkół i przedszkoli. W roku 2023 z tej formy popularyzacji skorzystało ponad osiemdziesiąt grup dzieci ze szkół, domów kultury i klubów. Brały one udział w specjalnie przygotowanych wykopaliskach, lepiły z gliny, układały mozaiki, pisały gęsim piórem. Część placówek edukacyjnych uczestniczyło w powyższych zajęciach po raz enty, inne przyjechały pierwszy raz.
Kilka zdań należy także poświęcić zamierzeniom inwestycyjnym. W ubiegłym roku powstała koncepcja zagospodarowania części terenów pofolwarcznych w zespole dworsko parkowym. Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przy wsparciu władz wojewódzkich, chce przywrócić do życia, tym razem w dziedzinie kultury, budynek spichlerza i czworaków wraz z otoczeniem. Mamy nadzieję, że przełoży się to na prace budowlane.
Realizowaliśmy także, mało widoczne dla odwiedzających nasze wystawy, prace związane z zabezpieczeniem konserwatorskim i ochroną licznych zbiorów Oddziału. Nie zaniedbaliśmy też publikacji naukowych dotyczących nowohuckich znalezisk. Trafią one do czytelników w kraju i zagranicą.
Janusz Bober


Branicki dworek w grudniu 2023 roku.
Fot. Autor