ZAJRZYJ DO HUTY
Dodane przez Administrator dnia 06/09/2023 12:33:21
„Zajrzyj do Huty” to inicjatywa, która do 2009 roku na stałe wpisała się do kalendarza kulturalnych imprez nowohuckich, a w jej organizację zaangażowanych jest kilkadziesiąt instytucji z Nowej Huty. W tym roku, już po raz piętnasty, małych i dużych, nowohucian i krakowian, zapraszamy na wspólne odkrywanie nowohuckich tajemnic i przemierzania tej młodej, lecz bogatej w dziedzictwo historyczne, części Krakowa. „Zajrzyj do Huty 15” odbędzie się w dniach 15-17 września. Przygotowaliśmy dla Państwa 113 wydarzeń!
Przez trzy dni, wspólnie z przewodnikami i pasjonatami Nowej Huty będziemy poznawać „Najmłodszą siostrę Krakowa” przemierzając ją wzdłuż i wszerz na piechotę, w autobusach i dzięki zabawom podwórkowym. Spotkamy się z mieszkańcami Nowej Huty oraz świadkami historii. Swoje drzwi otworzą Wam muzea, wielkie zakłady pracy, kościoły, teatry. Poznamy tajemnice dworów i pałaców należących przed wiekami do tak znanych rodów jak Braniccy, Wodziccy, Czartoryscy czy Kirchmayerowie. Coś dla siebie znajdą miłośnicy zabytków archeologicznych, literatury, pokazów artystycznych, koncertów i filmu.
Na dobry początek, w piątek 15 września, zaczniemy od panelu dyskusyjnego „Nowa Huta Skarbów”, który odbędzie się w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1). Będziemy rozmawiać o tym czym Huta bogata – jakie kolekcje i pamiątki na jej temat znajdują się w zasobach i kolekcjach zarówno różnych instytucji, jak i osób prywatnych.
W naszej ofercie znajduje się kilkadziesiąt spacerów oraz wycieczki autokarowe czy rowerowe, a nawet spływ kajakowy Dłubnią z Nowa Huta Travel. Trasa schronowa, wokół placu Centralnego, spacer po Czyżynach, „Nowa Huta dla początkujących”, „Twierdza Nowa Huta?”, szlak rzeźb mistrzejowickich, spacer „Herstoryczna Nowa Huta” czy przejście dookoła Zalewu Nowohuckiego, to tylko niektóre z propozycji.
Pojedziemy też rowerami – będziemy podróżować na Przylasek Rusiecki z Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A i w ramach II wspólnego przejazdu Dużą Pętlą szlaku rowerowego Velo Huta z Ośrodkiem Kultury Kraków-Nowa Huta oraz dawną Kocmyrzówką z Oddziałem Krakowskim PTTK im. Karola Wojtyły w Krakowie.
Przygotowaliśmy również wycieczki autokarowe „Ogórkiem przez Nową Hutą” oraz „Niezwykłe dziedzictwo Nowej Huty”. Taki dobór tras pozwoli nam poznać zarówno przeszłość dawnych wsi na terenie których powstała Nowa Huta, jak i jej historię w czasach PRL-u. Ponadto Fundacja Promocji Nowej Huty zaprasza na przejazdy zabytkową flotą z lat PRL połączone ze zwiedzaniem budynków administracyjnych Kombinatu.
Nie zabraknie atrakcji dla Najmłodszych. Przygotowaliśmy dla nich m.in. rodzinny turniej zabaw podwórkowych przed Muzeum Nowej Huty, zabawy podwórkowe organizowane przez Fundację „Ukryte Skrzydła”, spacer „Co w nowohuckiej trawie piszczy, czyli zwierzęta w Nowej Hucie”, możliwość wzięcia udziału zajęciach z jogi, turnieju rugby organizowanego przez klub „Krakodyle” Kraków czy w różnych warsztatach prowadzonych np. przez Zgody 7 – miejsce spotkań, ARTzonę Ośrodka Kultury Norwida, Bibliotekę Kraków czy kawiarnię „Kawa, kwiaty i warsztaty”.
Dla miłośników wystaw dostępne będą ekspozycje Muzeum Nowej Huty, Podziemnej Nowej Huty, Muzeum Archeologicznego w Krakowie – oddział Nowa Huta, Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów, Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Nowohuckiego Centrum Kultury, Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, Biblioteki Kraków, Dworku Matejki oraz w Cafe Nowa Księgarnia.
Spotkamy się również ze świadkiem historii Zygmuntem Łenykiem, który, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Sieć Solidarności”, opowie o swoich doświadczeniach opozycyjnych z czasów PRL.
Co jeszcze czeka nas w ramach tegorocznej edycji „Zajrzyj do Huty”? Całość programu znajdą Państwo na fanpage „Muzeum Nowej Huty” i innych instytucji biorących udział w akcji na profilu społecznościowym facebook, na stronie internetowej Muzeum Krakowa oraz w materiałach promocyjnych – przewodnikach i mapach „Zajrzyj do Huty”, które od początku września dostępne są w siedzibie uczestników naszego wydarzenia.
Piotr Kapusta