Zakoñczenie obchodów 800-lecia Opactwa Mogilskiego
Dodane przez Administrator dnia 07/01/2023 17:57:43
We wtorek, 27 grudnia 2022 roku w bazylice Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile odby³o siê uroczyste zakoñczenie obchodów 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile. Zwieñczeniem ca³oroczych obchodów by³ koncert Chóru i Orkiestry Zespo³u Pie¶ni i Tañca „Mazowsze”, który zaprezentowa³ bo¿onarodzeniowe kolêdy i pastora³ki.
W uroczystym wieczorze udzia³ wziêli m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, wicemarsza³ek województwa ma³opolskiego £ukasz Smó³ka, radny Miasta Krakowa a zarazem przewodnicz±cy Dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanis³aw Moryc, radni województwa ma³opolskiego, Miasta Krakowa i nowohuckich Dzielnic, przedstawiciele wspó³organizatorów uroczysto¶ci z NCK – jego dyrektor Zbigniew Grzyb i Maria Grochot oraz gospodarze – mogilscy cystersi z opatem o. Adrianem Mrozem OCist i opatem seniorem o. Piotrem Chojnackim OCist.
Mogilsk± bazylikê wype³ni³ t³um wiernych, którzy d³ugo oklaskiwa³ przepiêkne wykonanie tak bliskich ka¿demu polskiemu sercu kolêd i pastora³ek.
Przypomnijmy: 800 lat temu, zanim za³o¿ono w Krakowie miasto na prawie niemieckim, zakonnicy cysterscy przybyli do wsi Kacice, a w 1225 r. przenie¶li siê do wsi Mogi³a. Tu rozpoczêli pos³ugê wed³ug idea³ów zakonu zawartych w dokumencie zwanym „Kart± mi³o¶ci (Charta charitatis)”.
− Trwaj± w tym miejscu bez przerwy mimo zawirowañ historii. Niegdy¶ ukryci w pewnym sensie przed ¶wiatem, skupiali siê na modlitwie i pracy. Byli znakomitymi gospodarzami. Pod koniec XV w. w Mogile powsta³a nawet huta miedzi, która – jak pisa³ ówczesny kronikarz – dymi³a za Krakowem niby wulkan Etna. Jednocze¶nie w klasztorze narodzi³ siê kult cudownego Ukrzy¿owanego Pana Jezusa. Nikt nie przypuszcza³, ¿e po wiekach te dwa s³owa – Huta i Krzy¿ – splot± siê w jedno. Wie¶ Mogi³a sta³a siê czê¶ci± Nowej Huty, miasta-symbolu nowego porz±dku spo³ecznego, a cystersi wyszli do wiernych, by nie¶æ im Ewangeliê – podkre¶lali twórcy wystawy plenerowej, która z okazji jubileuszu (o czym pisali¶my) by³a prezentowana na krakowskich Plantach.
Przez lata klasztor w Mogile pozosta³ miejscem modlitwy i pracy zakonników. Jest znanym sanktuarium pielgrzymkowym i o¶rodkiem duszpasterskim, a tak¿e centrum kultury i sztuki − organizowane s± tu koncerty, wystawy i konferencje naukowe. W 2021 r. powsta³o Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów, które przybli¿a idea³y zakonu, jego dziedzictwo i niezwyk³± historiê klasztoru.
(f)
Fot. Andrzej Kalinowski