Z księgarskiej półki - Internowani w Nowym Wiśniczu i Załężu k. Rzeszowa. Wspomnienia
Dodane przez Administrator dnia 10/12/2022 09:18:59
Ukazał się II tom wspomnień internowanych w Nowym Wiśniczu i Załężu k. Rzeszowa w opracowaniu prof. Andrzeja Dróżdża. Licząca ponad 500 stron książka została wydana przez Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Instytut Literatury.
W tomie znalazły się wspomnienia blisko trzydziestu internowanych oraz dwóch duchownych, którzy odwiedzali osadzonych w miejscach ich odosobnienia: biskupa Albina Małysiaka i ks. Władysława Palmowskiego. Niektórzy z autorów zamieszczonych wspomnień już nie żyją - jak Kazimierz Fugiel czy Jacek Smagowicz. Wśród autorów wspomnień nie zabrało mieszkańców Nowej Huty. W książce (obok wspomnień zmarłego w roku 2007 mieszkańca Nowej Huty Kazimierza Fugla) zamieszczono wspomnienia m.in. uznaego i cenionego poety Jana Polkowskiego, ówczesnego wiceprzewodniczącego Sekcji Informacji KRH Czesława Szewczuka czy obecnego redaktora naczelnego „Głosu. Tygodnika Nowohuckiego” Jana L. Franczyka. Są też wspomnienia znanych działaczy przedsierpniowej opozycji antykomunistycznej z Krakowa: twórcy Instytut Katyńskiego Adama Macedońskiego czy Ryszarda Majdzika.
Książka oddaje klimat i realia tamtych strasznych czasów. Bo, wbrew temu, co przedstawiała ówczesna propagnda ustami Jerzego Urbana, internowani w swojej przytłaczającej większości nie byli przetrzymywani w przeznaczonych na ten cel budynkach sanatoryjnych czy domach wczasowych. Ich miejscem odosobnienia najczęściej bywały zwykłe więzienia, w których warunki sanitarno-bytowe bywały niekiedy wyjątkowo uciążliwe – jak miało to miejsce chociażby w przypadku więzienia w Nowym Wiśniczu.
W słowie wstępnym do tego obszernego tomu, Andrzej Dróżdż napisał: „Zamysłem redaktora i wydawców tego tomu jest przypomnienie i uhonorowanie osób internowanych po 13 grudnia 1981 roku, wiernych uzgodnieniom z Sierpnia 1980 roku, jak również pozostawienie dokumentu o opisanych wydarzeniach dla przyszłych pokoleń”.
(red)