Bliscy z przeszłości - spotkanie wokół twórczości C. K. Norwida w Galerii Huta Sztuki - LABORATORIUM SŁOWA ISTOTNEGO
Dodane przez Administrator dnia 12/11/2022 10:15:20
16 listopada 2022 o godz. 18:00 w Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida odbędzie się spotkanie poświęcone poezji C. K. Norwida. Punktem wyjścia do dyskusji będzie wiersz: „Idącej kupić talerz Pani M” oraz „Bliscy”. Norwid często bywa przez krytyków określany jako poeta głęboko intelektualny, twórca wycyzelowanego słowa. Jednak jak przystało na wielką poezję, nie jest ona jednowymiarowa i odkryć w niej można wielość przeciwstawnych pierwiastków i nieoczywistych znaczeń.
– Podczas listopadowej odsłony zajęć pochylimy się nad znaczeniem słowa „bliski” w twórczości Norwida. Kogo poeta określa „bliskim”? Czy w rzeczy samej mogą być to ludzie sprzed wieków? Autor „Wandy” zadaje to pytanie w czasach, gdy Europa zaczyna przypominać powoli swoistą wieżę Babel, gdzie bardziej dojmująca staje się obcość niż bliskość drugiego człowieka. Poetycka myśl Norwida i tym razem zaskakuje czytelnika, ukazując głęboką i odwróconą semantykę znaczeń i zwrotów, które odarte z powierzchowności i schematyczności, nabierają zupełnie nowych sensów – opowiada Urszula Tłomak, prowadząca.
„Laboratorium słowa istotnego” to cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej, podczas których pokazana jest uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Wpisują się one w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. – Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja – tłumaczy Tłomak.
* * *
Prowadzenie: Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie »Quidam« C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.
(f)