Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze
Dodane przez Administrator dnia 15/07/2022 20:56:31
Opactwo Cystersów w Mogile to nieodłączny element tożsamości Nowej Huty. Mało kto wie, że wieś Mogiła została podarowana mnichom cysterskim przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża w 1222 roku jako miejsce na wybudowanie nowego klasztoru. Cystersi czerpali z doświadczenia istniejących wcześniej zakonów, a w dużej mierze sami wypracowali swoje praktyki. Na pierwszym miejscu stawiali ciszę, prostotę, umiar, skromność i wiarę. Nasuwa się jednak pytanie: w jakiej formie reguła benedyktyńska realizowana jest współcześnie?
Na to pytanie postanowiło odpowiedzieć Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, które przygotowało wystawę z okazji 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile. Prezentuje ona kadry z filmu Krzysztofa Ridana pt. „Słuchaj, synu, nauk mistrza” opatrzone komentarzami inspirowanymi Regułą św. Benedykta z Nursji. Fotografie ukazują codzienne życie mnichów, które od ośmiu stuleci lat podporządkowane jest trzem zasadom: modlitwie, pracy oraz lekturze. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lipca 2022 roku o godzinie 19:00 na zewnętrznym dziedzińcu arkadowy Opactwa Cystersów w Mogile.
Wystawa ukazuje fragmenty codzienności zakonników, ich sposobu życia we wspólnocie i oddanie modlitwie. Współcześnie mogilscy mnisi skupiają się na działalności duszpasterskiej, którą rozpoczęli w okresie okazji budowy Nowej Huty. Wzięli pod swoje skrzydła napływającą społeczność i zaangażowali się w życie mieszkańców. Krakowski klasztor wciąż jest obiektem pielgrzymek z całego świata, ze względu na słynący łaskami Cudowny Wizerunek Pana Jezusa Mogilskiego, do którego pielgrzymowali m.in. królowie: Zygmunt Stary, Zygmunt August, Stefan Batory.
Na przestrzeni wieków miały miejsce liczne reformy, które dostosowywały Reguły do otaczających warunków. Odizolowani wcześniej mnisi zaczęli więcej czasu spędzać ze wspólnotą parafian i angażować się w życie poza murami klasztoru. Mimo licznych zmian zakon cystersów pozostał i trwa do dzisiaj. Trudno nie docenić ogromnego wpływu, jaki wywarł na cały europejski kontynent, zarówno w wymiarze duchowym, jak i gospodarczym. Wystawa jest niejako hołdem dla całego dziedzictwa, jakie pozostawili sobie cystersi na przestrzeni lat.
Po wernisażu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego “Słuchaj, synu, nauk mistrza” w reżyserii Krzysztofa Ridana, którego producentem jest Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida. Wstęp wolny. Wystawę będzie można oglądać w Opactwie Cystersów w Mogile do 16 października 2022 r. Więcej informacji na www.okn.edu.pl. Wydarzenie dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
(f)