Nowohuckie kolędowanie z Vox Populi
Dodane przez Administrator dnia 29/01/2022 18:38:44
Początki tradycji kolędowania sięgają XIII wieku. Najpierw śpiewano noworoczne pieśni powitalne i pochwalne na cześć gospodarzy. To za ich pośrednictwem przekazywano życzenia szczęścia i pomyślności w nowym roku. Dopiero później kolędy i kolędowanie stały się rytuałem chrześcijańskim nawiązującym do narodzin Jezusa. Tradycja ta do dziś jest kultywowana na całym świecie, również w Polsce m.in. przez kolędników chodzących od domu do domu lub poprzez koncerty świąteczne.
Jeden z takich występów odbył się w niedzielę 23 stycznia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie zaprezentował się chór Vox Populi pod dyrekcją prof. Rafała Marchewczyka (założyciela i kierownika artystycznego chóru Krakowskiej Młodej Filharmonii). Vox Populi nieprzerwanie koncertuje od 2012 roku przy wsparciu Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. W repertuarze zespołu znajdują się utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, ale również autorskie opracowania pieśni solowych.
Podczas minionego koncertu wszystkie utwory, które można było usłyszeć, zostały oryginalnie opracowane przez prof. Rafała Marchewczyka. Pojawiły się kolędy powszechnie znane, jak na przykład: „Gdy śliczna Panna”, „Oj Maluśki, Maluśki” czy „Lulajże Jezuniu”, którym to zainspirował się Fryderyk Chopin tworząc swoje scherzo h-moll. Chór wraz ze wszystkimi zebranymi w kościele zaśpiewał również „Bóg się rodzi”, stworzone w XVIII wieku przez Franciszka Karpińskiego na zamówienie księżnej Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich.
Wśród nieznanych pieśni Bożonarodzeniowych pojawiła się m.in. „Smutna kolęda”, napisana przez proboszcza nieistniejącego już kościoła pw. św. Norberta przy ul. Wiślnej w Krakowie, czy „Zaśnij Jezuniu” (znane również jako „Zaśnij Dziecino”), którą to stworzyli Franciszek Ryling oraz Antoni Uruski w oparciu o klimat mazurków Chopina.
Niedzielny wieczór Vox Populi zakończył, i tym samym pożegnał się ze swoimi słuchaczami, utworem „Za kolędę dziękujemy”. W imieniu chóru serdecznie zapraszamy na kolejne koncerty, nie tylko te bożonarodzeniowe, a jeśli ktoś miałby ochotę być częścią zespołu i razem z nim koncertować, w każdej chwili może dołączyć do grupy. Spotkania odbywają się we wtorki i czwartki o godzinie 19:00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida.
(f)