Rowerowa parada przejechała przez Nową Hutę
Dodane przez Administrator dnia 19/06/2021 10:52:18
Barwna parada rowerzystów, która w sobotnie popołudnie 12 czerwca przejechała z Alei Róż do Krzesławic, oficjalnie otworzyła szlak Velo Huta i zainaugurowała obchody 30-lecia Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
Pierwsi uczestnicy parady zjawili się na miejsce startu już godzinę wcześniej. W miarę upływu czasu pojawiali się kolejni, wzbudzając zainteresowanie nowohucian przebraniami oraz nietypowym wyglądem i budową pojazdów. Atmosfera robiła się gorąca, monocykliści i posiadacze rowerów zabytkowych prezentowali swoje umiejętności oraz wehikuły. Nawet przelotny deszcz nie przeszkodził uczestnikom w doskonałej zabawie.
Punktualnie o godzinie 15.00, w asyście policji w radiowozach i patrolu rowerowego, parada wystartowała, by w pół godziny pokonać krótką, dwukilometrową trasę, wiodącą alejami Przyjaźni i Solidarności, a następnie ulicą Wańkowicza do Klubu Krzesławice. Na miejscu czekały na uczestników atrakcje pikniku. Grupa „Bicykle.pl” przedstawiła zgromadzonym opowieść o historii powstania i rozwoju jednośladów oraz dała pokaz jazdy na welocypedach i bicyklach. Swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali także monocykliści Maciej i Szymon oraz cyrkowcy z Klubu 303. Odważni rowerzyści, a takich nie brakowało wśród widzów pokazów, mogli potem sami spróbować sił w jeździe pojazdami konstruowanymi sto lat temu i na monocyklach. Organizatorzy rozdawali papierowe mapy szlaku Velo Huta i okolicznościowe gadżety. Na najmłodszych czekały warsztaty plastyczne, podczas których powstawały urokliwe ramki na zdjęcia w rowerowym stylu, a także warsztaty bezpieczeństwa prowadzone przez Straż Miejską. Wszyscy chętni mogli wykonać przegląd swoich jednośladów w plenerowym warsztacie rowerowym. Uczestnikom czas umilał, grając rowelove przeboje, DJ Wake Up.
Parada i piknik rozpoczęły sezon jubileuszowych imprez Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Świętowanie 30-lecia istnienia potrwa do listopada 2021 roku. Stworzenie szlaku Velo Huta i organizacja cyklu wydarzeń pod hasłem Imprezy na trasie, odbywających się w 13 klubach Ośrodka to tylko część urodzinowych prezentów, wymyślonych przez instytucję kultury dla krakowian. Uzbrojeni w mapę szlaku - papierową lub gpx - rowerzyści przemierzać będą Nową Hutę w pogoni za sportowymi gadżetami i losowaniem rowerowej nawigacji, a miłośnicy geocachingu - poszukiwać skarbów skrytych na trasie.
Velo Huta to sposób na aktywne odkrywanie mniej znanego oblicza Nowej Huty, porzucenie utartych ścieżek i podróż do przeszłości tych terenów - odkrywanie ich skarbów i krajobrazów, tak dalekich od stereotypowego postrzegania wschodniej części Krakowa. Trasa szlaku wiedzie przez różnorodne krajobrazowo, interesujące architektonicznie, ciekawe historycznie i atrakcyjne przyrodniczo miejsca. Odkrywa nowohuckie zaułki, nieznane szerzej nawet mieszkańcom najmłodszej części Krakowa. Pozwala odwiedzić 13 klubów Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta. Szlak podzielony jest na dwie pętle. Mała Pętla, licząca niespełna 20 kilometrów, przeznaczona jest na rodzinne przejażdżki z młodszymi dziećmi. Duża Pętla to propozycja kilkugodzinnej już jazdy blisko 60-kilometrowym szlakiem okrążającym całą Nową Hutę.
Świętując na okrągło, w rytm terkotu rowerowych kół, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta chce podkreślić więź z mieszkańcami, zawartą w zawołaniu Tworzymy to miejsce razem.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia – wspierającym obchody Jubileuszu - Miastu Kraków, Dzielnicy XIV Czyżyny, Dzielnicy XV Mistrzejowice, Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie, Dzielnicy XVIII Nowa Huta, partnerom – ArcelorMittal Poland, Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A., Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, Colorex, CafeNowa, Kraków w formie oraz wspomagającym działania promocyjne partnerom medialnym, którymi są Dwutygodnik Kraków.pl, Wolne Radio Nowa Huta, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Głos. Tygodnik Nowohucki. Wielkie podziękowania kierowane są także do służb – policji zabezpieczającej trasę przejazdu i teren pikniku, a także służby medycznej czuwającej nad bezpieczeństwem uczestników.
(f)
Fot. Maciej Zygmunt