[2012.01.26] SAMOBÓJCZY PROTEST
Dodane przez Administrator dnia 26/01/2012 19:06:18
Przewali³y siê w mediach komentarze o próbie samobójczej prokuratora wojskowego p³k. Miko³aja Przyby³a. By³y nawet takie, która stawia³y pod znakiem zapytania jego umiejêtno¶ci wojskowe. Pad³o nawet takie pytanie, có¿ co to za oficer, który nie umie skutecznie strzeliæ sobie w g³owê. Moim zdaniem p³k. Przyby³ zaplanowa³ ca³± sytuacjê i nie zamierza³ pozbawiaæ siê ¿ycia. Strza³ z pistoletu mia³ jedynie wzmocniæ reakcjê mediów i polityków odpowiedzialnych za dzia³alno¶æ prokuratury w Polsce. Zorganizowa³ konferencjê prasow±, na której ujawni³ jedynie wierzcho³ek góry lodowej o korupcji i z³ej sytuacji w wojsku polskim. Jego zdaniem powinno to zapobiec likwidacji prokuratury wojskowej, która w ostatnich latach ujawni³a szereg nieprawid³owo¶ci w wojsku. Teraz politycy chc± w³±czyæ prokuraturê wojskow± do cywilnej, aby wygodniej im by³o zamiataæ pod dywan afery, które maj± miejsce w wojsku. Sam p³k. Przyby³ prowadzi³ ¶ledztwa dotycz±ce przestêpstw gospodarczych o charakterze zorganizowanym na szkodê Zbrojnych Si³ RP. Zagro¿one s± nie tylko miliony z³otych pochodz±cych z bud¿etu pañstwa, ale nawet zdrowie i ¿ycie polskich ¿o³nierzy otrzymuj±cych wadliwy lub niesprawny sprzêt.
W poznañskiej prokuraturze prowadzone by³o ¶ledztwo dotycz±ce jakoby masakry afgañskich cywilów w afgañskim Nangar Khel. Wtedy Przyby³ dowiedzia³ siê od ¿o³nierzy o rozpadaj±cych siê butach, o pistoletach które nie strzelaj±, o nieopancerzonych samochodach zwiadowczych, które umacniano workami piasku k³adzionymi na pod³ogê. By³a to rozpaczliwa próba zwrócenia uwagi na katastrofalne przygotowanie naszych wojsk do misji w Afganistanie. Klasycznym przyk³adem s± wozy bojowe „Rosomaki”, które okaza³y siê nieudan± i strasznie drog± konstrukcj± nazywan± przez ¿o³nierzy „puszk± ¶mierci”. Sprawa jednak jest wyciszana, a ¿o³nierze gin± dalej.
Co tam wozy bojowe, jeszcze wiêcej wyrzucono pieniêdzy w b³oto na lotnictwo. Ciekawe, czy dowiemy siê kto i co siê kry³o za nieszczêsnym przetargiem offsetowym na zakup F-16 dla polskich si³ zbrojnych od Lockheeda. Za 48 maszyn musimy zap³aciæ prawie 6 mld dolarów. Do tego ju¿ wydali¶my 300 mln za szkolenie personelu i 127 mln na usuwanie usterek, gdy¿ gwarancja nie obejmuje wielu rodzajów awarii. Prawdopodobnie zanim zd±¿ymy sp³aciæ te przestarza³e samoloty, bêd± siê one nadawa³y na z³om. Przyk³adów takich transakcji w naszym wojsku jest wiêcej na nieloty w postaci samolotów bezza³ogowych, na czo³g Anders, którego wybudowany prototyp za rz±dowe 20 mln je¼dzi po targach, ale produkcji nie widaæ. Ustawianych przetargów w wojsku jest wiele. Ostatnio by³o s³ychaæ o skutecznym samobójstwie pewnego w³a¶ciciela firmy odzie¿owej, który przegra³ przetarg na mundury, bo mimo obietnic, kto¶ mia³ lepsze przebicie. Znakomicie siê „zarabia” przy remontach obiektów wojskowych . Zwyk³e wy³udzanie i kradzie¿e w wojsku to kolejne miliony stracone przez podatników.
Prokurator Przyby³ by³ skuteczny i stawia³ zarzuty nie bacz±c na powi±zania oskar¿onych. Dziêki niemu s±dy wojskowe skaza³y kilkadziesi±t osób. Spotyka³ siê w zwi±zku z tym z ró¿nymi szykanami. Teraz swoim czynem chcia³ zwróciæ uwagê rz±dz±cych na problemy polskiej armii. Czy mu to siê uda? Mam w±tpliwo¶ci.
S£AWOMIR PIETRZYK