Nowa Huta w 3D
Dodane przez Administrator dnia 05/03/2021 19:00:20
Kto chce może już dziś wybrać się osobiście do nowohuckiego oddziału Muzeum Krakowa, w budynku dawnego kina Światowid. Także to muzeum dołączyło do otwartych dla zwiedzających placówek. Można tam oglądać dwie wystawy: Wańka – Wstańka. Nowohucki pomnik Lenina – historię pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina w Alei Róż oraz Atomowa groza by zobaczyć podziemny schron pod dawnym kinem.
Jednak gdy ktoś jeszcze nie chce wybierać się osobiście, może dowiedzieć się o Nowej Hucie więcej wchodząc na stronę internetową muzeum. Tam do zobaczenia jest m.in. film o projekcie urbanistycznym miasta - z ujęciem zamierzeń zrealizowanych i niezrealizowanych elementów architektury i ważnych budynków przyszłego miasta.. Animacja ukazuje zaplanowaną, „idealną” formę układu urbanistycznego Nowej Huty, zaproponowana przez zespół pod kierunkiem Tadeusza Ptaszyckiego - warszawskiego architekta. Ptaszycki został generalnym projektantem Nowej Huty i do 1960 r. kierował zespołem odpowiedzialnym za architekturę i infrastrukturę przestrzeni nowego miasta, z jego placami i budowlami reprezentacyjnymi.
Najstarsze osiedla - Wandy, Willowe i Na Skarpie, których budowę rozpoczęto już 1949 r. powstawały w południowo-wschodniej części Nowej Huty. Zaplanowano tu wybudowanie jedno- i dwupiętrowych domów projektu warszawskiego architekta Franciszka Adamskiego.
W kolejnych realizacjach stosowano większą intensywność zabudowy. Decydujący wpływ na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną miasta wywarł realizm socjalistyczny, który obowiązywał w Polsce w latach 1949-1956. Plan Nowej Huty oparto na pięcioboku, a jej centrum zostało ukształtowane wokół Placu Centralnego i arterii odchodzących od niego promieniście.
Wśród najsłynniejszych realizacji można tu wymienić zabudowę Placu Centralnego, Teatr Ludowy, Kino Świt i Światowid, budynki Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.
Warto zobaczyć i dowiedzieć się więcej.
(l)