W Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta – Jeszcze mocniej razem
Dodane przez Administrator dnia 28/11/2020 11:09:35
Czy można prowadzić zajęcia kulturalne, gdy kluby są pozamykane na cztery spusty? Można i dowodzą tego placówki Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, które część swojej oferty przeniosły z sukcesem do sieci. Fakt, że mimo mało dogodnej – bo internetowej – formy prowadzenia, wielu stałych bywalców zdecydowało się na kontynuowanie uczestnictwa, stanowi świadectwo jakości, jaką oferują instruktorzy tej miejskiej instytucji kultury.
Oczywiście – zapewne każdy z pracowników Ośrodka Kultury i uczestników zajęć wolałby, żeby odbywały się one w tradycyjnej, stacjonarnej wersji. Wszak przewodnie hasło, jakie przyświeca instytucji brzmi „Tworzymy to miejsce razem”. Ale teraz, dzięki technice, dystans dzielący uczestników od placówek Ośrodka nagle się zmniejszył. Już nie tylko ten najbliższy punkt, ale każdy z 13 klubów jest na wyciągnięcie i kliknięcie myszy. I warto z tego skorzystać, bo okazja jest – miejmy nadzieję – niepowtarzalna, a liczba miejsc w wielkich wirtualnych salach zajęciowych – większa.
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta organizuje wirtualne spotkania dla dorosłych (także seniorów), dzieci i całych rodzin. Wspiera rozwój zdolności plastycznych (Sztukarnia w Klubie Zgody, Artystyczne Inspiracje w Klubie Wersalik, Plastyka w Klubie Jedność) i muzycznych (nauka gry na gitarze w Klubie Mirage). Szeroko propaguje taniec (kluby Jedność, Mirage i Zakole, balet w klubach Zgody i Mirage, zumba w klubach Dukat i Mirage). Zachęca do zdrowego trybu życia – ćwiczenia gimnastyki i aerobiku (kluby 303, Dukat, Jędruś i Mirage), uprawiania jogi (kluby Wersalik i Zgody), a także medytacji (Klub Wersalik). Zaprasza na spotkania integracyjne Koła Gospodyń Miejskich oraz Jesteśmy w centrum (dla dzieci) w Klubie Jędruś.
Czas mniejszej mobilności poświęcić można na naukę i to niezależnie od wieku. W wielu klubach Ośrodka Kultury organizowane są kursy nauki języka angielskiego dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaka po seniora. Umożliwia się też umawianie lekcji indywidualnych. W Wersaliku można dołączyć do nauki języka hiszpańskiego. Klub Jędruś uruchomił natomiast Dyżur korepetycyjny, służąc uczniom pomocą w zrozumieniu trudnych zagadnień z różnych przedmiotów. W Klubie Wersalik wziąć można z kolei udział w zajęciach logopedycznych.
Zajęcia on-line organizowane będą tak długo, jak będzie tego wymagać sytuacja epidemiologiczna. Po ustaniu zagrożenia kluby znów zaproszą uczestników do swoich pomieszczeń. A szczegółowe informacje, w tym także bezpośredni kontakt do klubów organizujących spotkania, znaleźć można na stronie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta: www.krakownh.pl.
(f)