Nowa wystawa w Branicach
Dodane przez Administrator dnia 09/10/2020 17:15:50
Obecny rok jest ciężki dla gospodarki, sportu, kultury. Wysiłek i oczy wszystkich skierowane są na walkę z koronawirusem. Firmy borykają się trudnościami finansowymi, a wszyscy starają się spotykać raczej na odległość. Czasami jednak powstaje coś innego, pozytywnego. Taką inicjatywą jest powstanie nowej wystawy w zespole dworsko-parkowym w Krakowie Branicach.
Poprzedni rok był rokiem jubileuszowym dla Nowe Huty, miasta-dzielnicy stworzonej od podstaw dla celów przemysłowych lub jak niektórzy powiedzą ideologicznych. Siedemdziesięciolecie to trzy pokolenia w nowożytnej historii Krakowa, ale także tyle samo lat w życiu różnych instytucji. Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie, choć formalnie powstał w roku 1950, to pracownicy w nim zatrudnieni byli obecni na placach budowy już rok wcześniej. Kontrolowali wykopy i przeglądali hałdy ziemi w poszukiwaniu śladów zamierzchłej przeszłości. To ich odkrycia i upór sprawiły, że w Nowej Hucie powstała pierwsza placówka kulturalna, zajmująca się archeologią. Po upływie siedemdziesięciu lat, rękami ich następców, powstała wystawa „70 lat – archeolodzy dla Nowej Huty”. Ekspozycję umieszczono w zabytkowym, późnorenesansowym dworze tzw. lamusie. Składają się na nią plasze, gabloty, ogromny baner oraz monitory z prezentacjami multimedialnymi. Na planszach można zapoznać się z historią i działalnością Oddziału. Przedstawione zostały też pradzieje i wczesne średniowiecze terenów Nowej Huty. Wyjątkowe przedmioty znajdują się w gablotach. Są to zabytki ułożone w kolejności chronologicznej. Niektóre z nich po raz pierwszy są prezentowane szerokiej publiczności. Wcześniej znali je tylko specjaliści od dawnych dziejów. Ich wizerunki znajdowały się co prawda w archeologicznych publikacjach naukowych, ale nie ma jak bezpośredni kontakt z zabytkiem. Warto wiedzieć jak wyglądały pierwsze podkrakowskie naczynia gliniane. Czym ścinano drzewa w epoce neolitu, a czym w epoce brązu? Dlaczego nie używano guzików do spinania ubrań? Co to były i do czego służyły fibule dwa tysiące lat temu? Jaka była pierwsza moneta i przez kogo była bita pod Krakowem? Z czego wykonywano grzebienie przed setkami lat? Tego można dowiedzieć się z prezentowanej wystawy. Na ekspozycji można obejrzeć też oryginalną dokumentację archeologiczną, zarówno tę wykonywaną w czasie wykopalisk, jak i taką prowadzoną w zaciszu gabinetów. Na ekranach monitorów można obejrzeć zdjęcia zabytków oraz wykonywane z drona wizerunki miejsc badań terenowych. Zobaczyć będzie można stare opakowania po różnych przedmiotach i produktach oraz dowiedzieć się do czego służyły archeologom. Warto obejrzeć też wiele starych fotografii z czasów postawania kombinatu i dzielnicy. Można także przyjrzeć się linii czasu, aby uświadomić sobie jak niewielkim punktem są na niej nasze czasy.
Zabytki odkopane na terenach Nowej Huty miały i mają zasadnicze znaczenie dla poznania pradziejów, średniowiecza i czasów nowożytnych obecnych ziem Polski. Bez nich nasza historia byłaby uboższa. Dlatego zapraszamy do zespołu dworsko-parkowego w Krakowie Branicach do obejrzenia nowej wystawy o dziejach terenów małej ojczyzny Nowej Huty, które są częścią historii Polski. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00 oraz w soboty i niedziele (ale tylko do końca października) w godzinach od 14.00 do 18.00. W czasie zwiedzania pamiętajmy o maseczkach i dystansie społecznym. Zapraszamy!!!
Janusz Bober
Fot. Małgorzata Byrska-Fudali