Minigranty ArcelorMittal Poland – przeciwko marnowaniu żywności – EKOWYPRAWA ŚLADEM ŻYWNOŚCI
Dodane przez Administrator dnia 17/01/2020 20:02:42
W roku ubiegłym 11 krakowskich organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz lokalnej społeczności otrzymało minigranty ArcelorMittal Poland. W programie grantowym „Działamy lokalnie” stalowa firma przeznaczyła aż 100 000 zł do rozdysponowania na projekty społeczne, które mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne działające na rzecz mieszkańców grodu Kraka.
Wśród obszarów, których powinny dotyczyć projekty były: ekologia, zdrowie, bezpieczeństwo i edukacja. Wymogiem było, by beneficjenci grantów przeznaczyli je na konkretny projekt, poszerzenie swojej społecznej działalności lub nową aktywność dla mieszkańców, a nie na pokrycie codziennej działalności.
Jeden z grantów trafił do Stowarzyszania Bank Żywności w Krakowie. Od blisko 22 lat działa ono na rzecz zwiększenia świadomości na temat problemu marnowania żywności, pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej i przeciwdziałania problemom niedożywienia. Stowarzyszenie działa też na rzecz upowszechniania i ochrony praw konsumentów, promocji i organizacji wolontariatu, a w razie potrzeby udziela pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych. Bank Żywności współpracuje z lokalnymi samorządami, urzędami, instytucjami oraz producentami i dystrybutorami, od których pozyskuje żywność. Zebrana żywność, za pośrednictwem ponad 200 organizacji partnerskich, trafia każdego miesiąca do kilkudziesięciu tysięcy osób.
Głównym celem projektu, który zyskał wsparcie z programu minigrantów ArcelorMittal Poland, zakończonego z końcem listopada - Ekowyprawa śladem żywności – było zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych poprzez aktywne działania edukacyjne.
Do projektu zaproszono uczniów szkół podstawowych – bezpośrednio w projekcie wzięło udział 282 uczniów z 16 klas szkół podstawowych na terenie Krakowa, a ponad 1300 było odbiorcami minikampanii informacyjnych.
W ramach projektu na terenie szkół objętych działaniami odbyły się cykle warsztatów: „Szanuję nie marnuję” – zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznali sposoby jak odpowiednio przechowywać żywność, jak mądrze planować jadłospis i robić zakupy. Quizy oraz ćwiczenia praktyczne pozwoliły ugruntować wiedzę.
Podczas warsztatów kulinarnych „Gotuję nie marnuję” uczestnicy przygotowywali proste, szybkie, pyszne potrawy (humus czekoladowy, owocowo-warzywne smoothie, pasty śniadaniowe). Ich podstawą są produkty, które zazwyczaj znajdują się w każdej lodówce, ale szybko się psują. Dodatkową atrakcją było przedstawienie procesu produkcji różnych artykułów spożywczych, np. mąki, tak aby łatwiej było zrozumieć, ile zasobów i energii (również ludzkiej) jest niezbędne do jej wytworzenia (mąka jest podstawą pieczywa, a pieczywo jest najczęściej wyrzucanym przez Polaków produktem).
Edukacyjna gra terenowa „Nie marnuję jedzenia” składała się z 6 stacji, na których na uczniów czekały ciekawostki oraz zadania do rozwiązania. Gra terenowa była podsumowaniem wiedzy zdobytej na poprzednich zajęciach. Po zrealizowanych w szkołach zajęciach uczniowie odwiedzili Bank Żywności. Zobaczyli magazyny, urządzenia i pomieszczenia niezbędne, aby móc przechowywać i skutecznie dystrybuować żywność - poznali pracę Banku „od kuchni”.
Ostatnim etapem projektu były działania realizowane przez samych uczniów na terenie swoich szkół w ramach minikampanii informacyjnych. Były to bardzo różnorodne wydarzenia, które pokazały, jak bardzo uczniowie zaangażowali się w realizowany projekt. Były to m.in. wystawa plakatów informacyjnych, zajęcia świetlicowe, przedstawienie, lekcje koleżeńskie dla innych klas oraz przedszkolaków, wystawa prac plastycznych, wystawa emblematów zdrowej żywności (etykiety), gazetki szkolne i klasowe, dyżury informacyjne w stołówce szkolnej, lekcja dla rodziców podczas wywiadówki.